Ziraat Banka Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır?

Ziraat Banka hesabı kapatma işlemleri nasıl yapılır? Adım adım ziraat banka hesabı kapatma işlemleri. Bankacılık teknolojinin ilerlemesiyle beraber bir çok işlemleri bankacılık uygulamanız üzerinden ödeyebiliyor veya işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Kartınızın bu kolaylıkları yanında daha fazla para harcamanıza neden olarak bankaları görebiliyoruz. Bu nedenle banka hesabı kapatma işlemlerini gerçekleştirmek isteyebiliyoruz. Ziraat Banka hesabı nasıl kapatılır sorusunu ise aşağıda adım adım anlatıyor olacağız. Bankadan bankaya değişmekle birlikte, aktif olarak kullanılmayan bazı kartlardan yıllık işletim ücreti kesilmektedir. Ziraat Bankası hesap kapatma yöntemleri ile yatırım hesaplarınız dahil tüm kartlarınızı kapatabilirsiniz.

Ziraat Banka Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası hesap kapatma nasıl yapılır sorusuna 3 alternatif çözüm vardır. Ziraat Bankası’ndaki vadeli, vadesiz, borsa ve yatırım hesaplarınızı dilediğiniz anda kapatabilirsiniz. Banka hesaplarını kapatmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Şubeye giderek ya da online şekilde 7 gün 24 saat dilediğiniz bir zaman diliminde hesabınızı kapatabilirsiniz. Ziraat Bankası hesap kapatma yöntemleri;

 • Ziraat Bankası şubeleri
 • Ziraat Müşteri hizmetleri
 • İnternet bankacılığı

Aktif olarak kullanmadığınız hesapları kapatmak için şubeye gidebileceğiniz gibi online hizmet kanalları olan internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri seçeneklerini de kullanarak banka hesabınızı anında kapatabilirsiniz.

Ziraat Şubelerinden Hesap Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin en geniş şube ağlarından birine sahip olan Ziraat Bankası Hesap kapatma işlem başvuruları şahsen ve şubeden yapabilirsiniz. Resmi tatillerde, hafta sonlarında ve bayramlarda bankalar kapalı olduğu için hesap kapatma işlemlerini online ya da telefon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Kesin olmamakla birlikte bazı Ziraat şubelerinde kart kapatma talebi esnasında dilekçe istenmektedir. Ziraat Bankası hesap kapatmak için dilekçe örneği aşağıdaki gibidir;

Ziraat Bankası Hesap Kapatma Dilekçe Örneği

Hesap silmek için dilekçe yazdıktan sonra ıslak imza atılarak gişe yetkilisine teslim edilmelidir. Şubede ve ATM’de sıra beklemeden hesap kapatma ve tüm bankacılık işlemlerinizi, internet şubesinden, mobil bankacılık uygulamasından ve müşteri hizmetlerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerinden Hesap Kapatma

Ziraat Bankası Müşteri hizmetlerinden hesap kapatmak için vadeli, vadesiz ya da borsa hesabınızı silmek için 7 gün 24 saat hizmet veren müşteri hizmetlerine bağlanarak, hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz. 444 0 000ya da 0850 220 00 00 iletişim numaralarını kullanarak Ziraat müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Kişisel bilgileriniz doğrulandıktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınıp, kontrole edilecektir. Bir problem ile karşılaşmazsanız hızlıca kapatabilirsiniz.

Ziraat İnternet Bankacılığından Hesap Nasıl Kapatılır?

Diğer bankalardan ek olarak daha fazla seçenek sunan Ziraat Bankası ile internet bankacılığından da hesap ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şubede sıra beklemeden, internet bankacılığı hizmetinden yararlanarak, aktif olarak kullanılmayan kartlarınızı dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz. İnternet bankacılığından hesap kapatmak için izlemeniz gereken işlem adımları şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası internet bankacılığına (https://bireysel.ziraatbank.com.tr/Transactions/Login/FirstLogin.aspx?ReturnUrl=%2f) şifreniz ile giriş yapınız. Parentez içine koyma sebebimiz gideceğiniz internet site adresini sizin de görmeniz amaçlanmıştır.
 • Hesaplarım menüsüne tıklayarak tüm varlıklarınızı görüntüleyin.
 • Kapatmak ve silmek istediğiniz hesabı seçerek tıklayın.
 • Seçmiş olduğunuz kart için yapabileceğiniz işlemler listelenecektir.
 • Bu işlemler arasında yer alan Hesap Kapat butonuna basınız.
 • Ardından Devam seçeneğine basarak, kart kapatma başvurunuzu oluşturun.

Ziraat Bankası Borsa Hesabı Nasıl Kapatılır?

Ziraat Bankası Borsa hesabı nasıl kapatılır sorusu günümüzde yatırım aracı olarak, fiziki birikimler kullanıldığı gibi bankaların portföy hesapları kullanılmaktadır. Yatırım işlemlerinizi sonlandırmak ya da birikimlerinizi başka bir hesaba aktarmak istediğinizde hesabınızı silebilirsiniz. Ziraat borsa hesabı kapatma adımları;

 • Ziraat internet bankacılığına, T.C. kimlik numaranız ya da müşteri numaranız ile birlikte şifrenizi yazarak giriş yapınız.
 • Ana sayfanın sol kısmında yer alan Yatırım menüsüne tıklayınız.
 • Yatırım menüsünde açılan sayfalardan Yatırım Hesaplarım sekmesine giriniz.
 • Tüm yatırım varlıklarınız bu sayfada görüntülenecektir.
 • Hesap detaylarını kontrole ederek, kapatmak istediğiniz varlığınızı seçiniz.
 • Sayfanın en alt kısmında Hesabı Kapat yazılı kırmızı butona basarak işlem kaydedilir.

Hesap kapatma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken etmenlerinden biri hesap seçimidir. Çünkü yanlış hesap kapatıldığında geri dönüşü olmayacaktır.

Ziraat İnternet Bankacılığı Nasıl İptal Edilir?

Ziraat internet bankacılığı nasıl iptal edilir sorusunu kısa şekilde cevaplayacağız. Ziraat internet bankacılığı hizmeti sayesinde, şubeye gitmeye gerek kalmadan tüm işlemlerinizi 7/24 gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yine de Ziraat varlıklarınızı internet bankacılığına kapatmak isterseniz, talebinizi şubeye giderek bildirmeniz gerekecektir. Varlıklarınız artık web ortamında kullanılmaya izin verilmeyecektir. İnternet bankacılığına kapatılmış olması, internet alışverişine kapatılması anlamına gelmemektedir. Ziraat şubelerini şahsen ziyaret edebileceğiniz gibi, web bankacılığını kullanarak da başvuru talebinizi oluşturabilirsiniz. Web adresine bağlandığınızda ”Güvenlik Ayarları” menüsünden kredi ya da banka kartınıza ait işlem kısıtlamalarınızı yapabilirsiniz.

Banka Hesabı Kapatmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vadeli, vadesiz ya da yatırım hesaplarınızı kapatmadan ya da silmeden önce, varlıklarınızın durumunu bilmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki hususları dikkate alarak kapatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kartınızı 6 ay ya da 1 yıl gibi bir süre ile kullanmadıysanız, işletim ücreti kesilmemesi adına kapatmalısınız.
 • Kartınızı kapatırken, ödenmemiş borcun olmamasına dikkat ediniz.
 • Kartınızı kapatmadan önce, bakiye durumunu kontrol ediniz. Eğer bakiyeniz bulunuyorsa ATM’den ya da şubeden tutarınızı çekerek, kartınızı sıfırlamanız gerekmektedir.
 • Kartınızda otomatik ödeme talimatları var ise, bunları iptal ediniz.

Bu hususlara dikkat ederek, kullanmadığınız kartınız için silme ve kapatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Kapatma işleminde kart seçimi yaparken de daha hassas davranmalısınız. Çünkü, yanlış seçilen kart için silme talebi oluşturulduğunda, kartınız hemen kapatılacaktır.

Ziraat Bankası Kapatılan Hesaptaki Bakiye İade Edilir Mi?

Ziraat Bankası kartınızı kullanmaya kapatmadan önce, bakiye durumunu kontrol ederek, bakiyeniz varsa ATM’den ya da şubeden çekmelisiniz. Ziraat kartınızı kapatırken bakiyenizin yanında borcunuzun da bulunmadığını teyit etmelisiniz. Herhangi bir şekilde borcunuz bulunuyorsa, kapatma başvurunuz reddedilecektir.

Ziraat Bankası İnternet Sitesi > https://www.ziraatbank.com.tr/tr

Ziraat Bankası çalışma saatleri pandemi etkisiyle beraber çok değişiklik yapıldı. Ziraat Bankası çalışma saatleri öğrenmek için adrese gidebilirsiniz. https://paraninnabzi.com/ziraat-bankasi-calisma-saatleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir