Youtube Para Kazanma Şartları

Youtube para kazanma şartları YouTube’daki içeriğinizden nasıl para kazanabileceğinizle ilgili. YouTube’da para kazanmanın dört altın kuralı şunlardır:

Youtube Para Kazanma Şartları

  1. YouTube kanalınızda 1000 abonenizin olması gerekir
  2. Videolarınız, son 12 ayda 4.000 İzlenme Süresi saat üretti
  3. YouTube’un tüm politikalarına ve kurallarına uyarsınız
  4. Bir AdSense hesabınız var

Youtube Para Kazanma Şartları

YouTube İş Ortağı Programı Gereksinimleri

Yaygın olarak YouTube İş Ortağı Programı veya kısaca YPP olarak bilinen, kanalınız kabul edilmeden önce dört gereksinimin tümünü karşılamanız gerekir.

1000 aboneyle başlayalım. Bu oldukça basittir, 1000 aboneye ulaşmanız ne kadar sürerse sürsün, o kilometre taşına ulaştığınızda, bu gereksinime ulaşmış olursunuz.

1.000 abonenin yanı sıra, videolarınızda son 12 ayda 4.000 saatlik İzlenme Süresine ihtiyacınız var. Bununla ilgili bazı karışıklıklar var, bu yüzden bunu açıklığa kavuşturmaya çalışayım. Her şeyden önce, bu sizin, YouTube içerik oluşturucusunun ne kadar video içeriği izlediğiyle ilgili değil. Bu, tüm dünyadaki insanlardan kanalınızda ne kadar video içeriğinin izlendiğiyle ilgilidir. İnsanların son 12 ayda (herhangi bir tarihten itibaren) kanalınızda izlediği videoların hepsi bu. Kanalınızın ömrü boyunca 4.000 saatlik İzlenme Süresine sahip olabilirsiniz, ancak YouTube İş Ortağı Programı gereksinimleri için önemli olan yalnızca son 12 aydır.

İzlenme Süresi hakkında size söylenecek birkaç şey daha. Canlı yayınlar bu toplama dahil edilir. Liste dışı videolar da bu toplama dahil edilir. Ancak herhangi bir videoyu silerseniz bu İzlenme Süresi kanalınızın İzlenme Süresi saatlerinden kaldırılır. Ve son bir şey daha, zaten YouTube İş Ortağı Programı’ndaysanız ve kanalınız 4.000 saatlik İzleme Süresinin altına düşerse, YouTube sizi otomatik olarak iş ortağı programından çıkarmaz, ancak kendi takdirine bağlı olarak bunu yapabilir.

YouTube Para Kazanma Kurallarına Uyma

Listede bir sonraki kural kitabıdır. İçeriğinizden para kazanmak istiyorsanız, YouTube’un belirttiği gibi, içeriğinize bağlı kaldığınızdan emin olmanız gerekir:

YouTube İş Ortağı Programı’na başvurduğunuzda, kanalınızın YouTube’un politika ve kurallarına uyup uymadığını görmek için standart bir inceleme sürecinden geçersiniz. Sadece bunlara uyan kanallar programa kabul edilecektir.

YouTube, YouTube’un politikalarına ve kurallarına uymaya devam edip etmediklerini görmek için programdaki kanalları da sürekli kontrol eder. YouTube’un içerik oluşturucular, izleyiciler ve reklamverenler arasında doğru dengeyi bulma konusunda gösterdiği artan sıkıntılar göz önüne alındığında çok kapsamlı olan bu politikalar ve yönergeler.  Gelecekte içeriğinizden para kazanmak istiyorsanız , bu politikalara ve yönergelere aşina olmanızı şiddetle tavsiye ederim  .

Bununla birlikte, eğer bir TLDR havasındaysanız, özetlemek için sağduyulu olun. Bir videonun uygunsuz olabileceğini düşünüyorsanız, büyük olasılıkla öyledir ve bu tür içerikleri kendi sorumluluğunuzda yaparsınız.

YouTube’da Telif Hakkı ve Para Kazanma Politikaları

YouTube’un politikaları ve kuralları arasında, telif hakkıyla korunan materyallerin büyük bir konusu var. Esasen, başkalarının çalışmalarını kullanırsanız, telif hakkıyla korunan materyali onların izni olmadan kullanıyor olabilirsiniz ve YouTube bunu yapmanızı istemez. Neredeyse kesinlikle para kazanıyorsunuz veya YouTube İş Ortağı Programı’na girmenizi engelleyecektir. Buna biraz daha detaylı bakalım.

Çoğunuz için bu en önemli para kazanma politikasıdır. Para kazandığınız herhangi bir üçüncü taraf içeriğine değer kattığınızdan ve içeriğinizin önemli ölçüde orijinal yorum, eğitim değeri veya editoryal ifadeye sahip olduğundan emin olmalısınız. Ve açık konuşalım, bu yine de yeterli olmayabilir. Bu size videolarınızda her zaman başkalarının içeriğini kullanma lisansı vermez, çünkü bunu yaparsanız, YouTube bunu içeriğinizden para kazanmamak için bir argüman olarak kullanabilir.

YouTube, kanalınızın tamamı veya çoğu yeniden kullanılan içeriğe adanmışsa ve orijinal çalışmayı kendi benzersiz değerinizi ekleyerek dönüştürmüyorsanız, kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı için uygun olmadığını onaylar   Bu politikanın özü, YouTube’un benzersiz ve orijinal içeriği YouTube İş Ortağı Programı’na teşvik etmesini ve YouTube’un orijinal içerik üzerinde çok çalışan içerik oluşturucuları koruduğunu ve ödüllendirdiğinden emin olmaktır.

Şimdi, bazıları para kazanma programında istemedikleri kanalları para kazanmak için YouTube’un politika ruhunu bir bahane olarak görebilir, ancak hadi buna bu açıdan bir göz atalım. Muhteşem bir içerik parçası oluşturmak için günler, saatler harcadınız ve bu YouTube’da viral oldu. Ve sonra bir düzine rastgele video oluşturucu bu içeriği çalar, yükler, yüzbinlerce görüntüleme oluşturur ve sonunda bundan cömert bir şekilde kar elde eder. Böyle olsaydı nasıl hissederdin? YouTube’un korumaya çalıştığı şey bu – video yaratıcılarından orijinal içerik.

Kuşkusuz, yeniden kullanılan, yinelenen içerik ve telif hakkı içeriği YouTube’da geniş gri bir alandır ve her zaman doğru anlamazlar. YouTube’daki bazı kanallara bakabilir ve bu kuralları açıkça sergilediklerini görebilirsiniz. Eh, bireysel koşullarının ne olduğunu bilmiyorsunuz, bu içeriği kullanma iznine sahip olabilirler veya gelecekte yakalanabilirler ve bunu yapan kanalların örneklerini takip etmek istemezsiniz. Başarıya giden bir yol değil.

Nihayetinde YouTube, bekçidir. Tüm anahtarları tutuyorlar. Kiralanmış bir yerdesiniz ve bu kuralları sergilerseniz ve ihlal ederseniz, YouTube peşinize düştüğünde şaşırmayın.

Youtube Para Kazanma Şartları

Bir Google Adsense Hesabını bir YouTube Kanalına Bağlama

Videolarınızdan para kazanacaksanız, YouTube’un size ödeme yapması için bir yola ihtiyacı vardır ve en azından başlangıç ​​olarak, bu bir AdSense hesabı aracılığıyla yapılacaktır. Bununla ilgili bilmeniz gereken birkaç şey, zaten bir AdSense hesabınız varsa, onu kullanabilirsiniz. Birden çok kanalı tek bir AdSense hesabına bağlayabilirsiniz ve bir AdSense hesabınız yoksa, YouTube İş Ortağı Programı başvuru sürecinde bir tane oluşturabilirsiniz.

YouTube İş Ortağı Programına Başvurma

Kendimize bu gereksinimleri bir kez daha hatırlatalım: İhtiyacınız olan:

  1. YouTube kanalınızda 1.000 abone
  2. Son 12 ayda videolarınızda 4.000 İzlenme Süresi saati
  3. YouTube’un tüm politikalarına ve kurallarına uymak için
  4. Bir AdSense hesabı oluşturun

YouTube İş Ortağı Programı’na başvurduğunuzda, platformun bir karar vermesi bir ay kadar sürebilir. Bunun nedeni, gerçek insanların kanalınızı inceleyecek ve bu nedenle manuel bir süreçtir. Bazı kanallar günler içinde onaylandı, bu yüzden daha hızlı olabilir. Ancak, bir aydan uzun sürerse, kanalınız genellikle daha fazla incelemeye alınır. Bu olduğunda maalesef bekleme süreleri çok uzun olabilir. Üç, altı, hatta 12 ay. Bazı talihsiz durumlarda, YouTube hiçbir zaman bir karara varmış gibi görünmüyor ve içerik oluşturucuyu para kazanma belirsizliği içinde bırakıyor.

Birçoğunuz vidIQ’daki videolarımızda bununla ilgili yorumlarda bulunduğunuz için, bunun kendinizi bir video oluşturucu olarak bulmanın çok sinir bozucu bir durum olabileceğini takdir ediyoruz. Maalesef, süreci sizin için ilerletmeye biz kendimiz yardımcı olamayız, bu yüzden yapmanızı önerdiğimiz şey Twitter üzerinden TeamYouTube ile konuşmaktır, herkesin para kazanma kararınızla ilgili bir sorununuz olduğunu bildiğinden emin olun.

YouTube, bunun süreci asla hızlandırmayacağını söylüyor, ancak en azından bir karar vermek, bir video oluşturucu olarak hak etmeniz gereken bir şey.

YouTube İş Ortağı Programı Tarafından Reddedilmek: Sonraki Adımlar

Şimdi, YouTube İş Ortağı Programı’na başvurduğunuzu, ancak reddedildiğinizi varsayalım. Ne yapabilirsin?

YouTube İş Ortağı Programı’ndan reddedildiğinizde, YouTube size bunun için genel bir neden verecektir. Maalesef, soruna hangi video veya içeriğin neden olduğunu size özellikle söylemeyecekler, bu nedenle kanalınızı körü körüne ayarlamak zorunda kalabilirsiniz. Ancak, iyi haber şu ki, programa 30 gün sonra yeniden başvurabilirsiniz.

Yine, sağduyunuzu kullanmanız gereken yer burasıdır. Topluluk kurallarında yürüyen videolar olduğunu ve politikaların gerildiğini düşünüyorsanız, o zaman büyük olasılıkla öyledir ve onları ayarlamanız gerekir. Üzerinde telif hakkı içeriği olan videolar varsa, bunlar muhtemelen YouTube’da da soruna neden oluyor, bu yüzden onları silmeniz gerekecek.

İçerik oluşturucular, iş ortağı programına ne zaman başvurduklarını sordular, bir topluluk kuralları ihtarı veya kanalıma karşı bir telif hakkı ihtarı almak programa katılmamı engeller mi? Cevap muhtemelen hayır, kesinlikle sizi engellemeyecek, ancak bir etkisi olacak.

YouTube İş Ortağı Programı’ndan reddedilirseniz ne yapmanız gerektiğine dair tavsiyelerin yer aldığı özel bir destek sayfası vardır ve  burada bulabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir