Varant Nedir Örnek

Varant nedir? Varantlar, vade bitiminden önce belirli bir fiyattan bir menkul kıymeti – en yaygın olarak bir hisse senedi – alma veya satma hakkı veren ancak bu hakkı veren bir türevdir. Dayanak menkul kıymetin alınıp satılabileceği fiyat, kullanım fiyatı veya kullanım fiyatı olarak adlandırılır. Bir Amerikan emri, sona erme tarihinde veya öncesinde herhangi bir zamanda kullanılabilirken, Avrupa varantları yalnızca sona erme tarihinde kullanılabilir. Menkul kıymet satın alma hakkı veren varantlar, arama emri olarak bilinir; Menkul kıymet satma hakkı verenler, satış emri olarak bilinir.

Varant Nasıl Çalışır?

Varant nedir nasıl çalışır? Varantlar birçok yönden seçeneklere benzer, ancak birkaç temel farklılık onları birbirinden ayırır . Varantlar genellikle üçüncü bir taraf değil, şirketin kendisi tarafından çıkarılır ve bir borsada olduğundan daha sık tezgahta alınıp satılır. Yatırımcılar opsiyon yapabildikleri gibi teminat yazamazlar.

Ayrıca şunu okuyabilirsiniz: Ekonomi Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Temel Bilgi

Varant Nedir Örnek

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Çıplak varantlar, tahvil veya imtiyazlı hisse senedi olmaksızın kendi başlarına çıkarılır.
  • Geleneksel, çıplak, nikahlı ve örtülü gibi çeşitli emirler vardır.
  • Yatırımcılar, alım satım varantlarını karmaşık bir çaba olarak görebilirler.

Seçeneklerden farklı olarak, varantlar sulandırıcıdır. Bir yatırımcı varantını kullandığında, halihazırda ödenmemiş hisse senetleri yerine yeni ihraç edilen hisse senetlerini alırlar. Varantların ihraç ve vade bitimi arasında seçeneklerden çok daha uzun süreler, aylar yerine yıllar olma eğilimindedir.

Varantlar temettü ödemiyor veya oy hakkı ile birlikte gelmiyor. Yatırımcılar, bir menkul kıymetteki pozisyonlarını yükseltmenin, olumsuz tarafa karşı korunma (örneğin, bir satış emrini temeldeki hisse senedindeki uzun pozisyonla birleştirerek) veya arbitraj fırsatlarından yararlanmanın bir yolu olarak varantlara çekilir.
Önemli
Varantlar artık Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın değildir, ancak Hong Kong, Almanya ve diğer ülkelerde yoğun bir şekilde ticareti yapılmaktadır.

Varant Türleri

Varant nedir Varant Türleri Geleneksel varantlar, ihraççının daha düşük bir kupon oranı sunmasına olanak tanıyan bir tatlandırıcı olarak teminata bağlı tahviller olarak adlandırılan tahvillerle birlikte çıkarılır. Bu varantlar genellikle ayrılabilir, yani tahvilden ayrılabilir ve vadesi dolmadan ikincil piyasalarda satılabilir. Ayrılabilir bir varant, imtiyazlı hisse senedi ile bağlantılı olarak da çıkarılabilir.

Evlenme veya evlilik emri çıkarılamaz ve yatırımcı, varantın “bağlı” olduğu bonoyu veya imtiyazlı hisse senedini kullanabilmek için teslim etmelidir.

Teminatlı varantlar şirketler yerine finansal kuruluşlar tarafından ihraç edildiğinden, teminatlı varantlar kullanıldığında yeni hisse senedi ihraç edilmez. Aksine, varantlar, ihraç eden kurumun zaten temeldeki hisselere sahip olması veya bir şekilde bunları satın alabilmesi nedeniyle “kapsanmaktadır”. Dayanak menkul kıymetler, diğer varant türlerinde olduğu gibi öz sermaye ile sınırlı değildir, ancak para birimleri, emtialar veya diğer finansal araçlar olabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir