Türkiye’de ve Dünya’da Ananas Nerede Yetişir?

Türkiye’de ve Dünya’da ananas nerede yetişir? Zayıflamak isteyenler için yardımcı bir meyve olup bağışıklık sistemini güçlendiren ananas, çok tüketilen, tadı da oldukça sevilen bir meyvedir. Ananas bitkisini yetiştirmek için yalnızca taze bir ananasa ihtiyaç vardır. Taze ananasın, yaprakları meyvesinden ayrılıp yaprak tabanı suyun içine koyulduktan birkaç hafta sonra kökleri filizlenir. Peki, ananas nerede yetişir?

Ananas Nerede Yetişir?

Ananas nerede yetişir sorusundan önce meyve hakkında bilgi verelim. Ananas tropikal bir meyve olarak bilinir. Türkiye’de yetişmeye uygun meyveler arasındadır. Özellikle Hindistan ve Filipinler ile Güney Amerika ülkelerinde yetiştiriciliği yapılır. Ülkemizde ise daha çok Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişmeye uygundur. Ananas yetiştiriciliğinin yapıldığı şehirler Adana, Antalya ve Mersin olarak sayılabilir.

Ananas tropikal iklimde yetişen bir bitkidir. Fakat kolay olmamakla birlikte ananas evlerde de yetiştirilebilir. Bir adet taze ananas, zengin mineralli toprak, büyük boyutta bir saksı, su, eldiven, bıçak ve kürdan ananas yetiştirmek için gerekli malzemelerdir. Taze ananasın yapraklarıyla meyve bölümü birbirinden ayrılır. Yapraklı kısım asıl gerekli olan kısımdır. Yapraklı kısmı 10 cm kadar derinlikte temizlenmesi gerekir.

Ananas Nerede Yetişir?

Yapraklı kısım artık elde bir sap şeklinde kalana kadar yaprakları çıkarılır. Yapraklarından ayrılan kök kısım filizlenebilsin diye cam bir kaba su konulur ve bu su içinde kökün filizlenmesi beklenir. Bu noktada taç kısmına saplanan kürdanlar filizlenmeyi hızlandıracaktır. Güneş alan yerde bekleyen ananas kökü arada suyu değiştirilerek filizlendirilir. Filizlenme olunca yarısı toprak olan saksının ortasına yerleştirilir ve ardından toprakla kapatılarak can suyu verilir. Haftada bir mutlaka su verilmelidir.

Saksıda Ananas Nasıl Yetişir?

Saksıda ananas nasıl yetişir veya evde ananas nasıl yetiştirilir sorusunun cevabı oldukça basittir. Bunun için öncelikle dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bunlardan ilki, yaprakları meyvesinden ayrılarak ekim yapılacak ananasın taze olmasıdır. Gelin birlikte evde ananas yetiştirme için ihtiyacımız olan adımlara bakalım:

  • Taze bir ananas satın almanız gerekmekte ayrıca bu ananasın çok olgun olmamasına da özen göstermelisiniz.
  • İlk adımımız, ananasın üzerine yer alan yaprakları çevirerek kopartın.
  • Ananasın sapını ortaya çıkartmak amacıyla meyvenin alt kısmında yer alan yapraklardan bazılarını kopartın.
  • Ananasın tabanını ters çevirip bir hafta boyunca kurumaya bırakın.
  • Geniş bir cam kavanozu suyla doldurup ananasın tacına birkaç kürdan saplayın ve ananasın tacını suya koyun.
  • Şişeyi bir camın önüne koyup köklerin filizlenmesini bekleyin. Yalnız şişeyi önüne koyduğunuz camın güneş almasına dikkat edin.
  • Şişedeki ananasın olgunlaştığını fark edince ananas tacını toprağa ekebilirsiniz.
  • Haftada bir kez toprağı hafifçe sulayın. Yaz boyunca ayda iki kez bitkiye gübre verebilirsiniz.
  • Bitki çiçek açtığından sonra alıp tüketebilirsiniz. Meyvenin tam olarak gelişmesi yaklaşık altı al sürebilir. Bu süreçte adımları doğru bir şekilde uygulayıp bitkiyi sağlıklı bir şekilde beslemeniz gerekiyor.

Ananas Bakımı Nasıl Yapılır?

Ananas çiçeği direk gün ışığına maruz kalmamalıdır. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevirilmelidir. Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellenebilir.

Ananas çiçeği az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemez bunun için çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelir.

Ananas Nasıl Sulanmalı?

Ananas çiçeği, yazın haftada en az iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır. Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir. Sulama esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalı ve çiçeğe dökülen su saksının dibinde en fazla akşam sulamış isek, sabahleyin tabakda biriken su dökülmelidir. Böylelikle bitkinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasına engel olunacaktır.Sulamada temel kural bitkinin toprağı kurudukça su verilmeli, toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamamız için, toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz. Islak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.

Ananas Nerede Yetişir?

Ananas çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 14 ile 15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımın girmesine sebep vermektedir. Buda çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarında sararma ve çiçeklerinde solmalara sebep verir. Örneğin : Kapı ağzı ve pencere gibi açılan ve rüzgar alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Ananas Nasıl Budanır?

Ananas çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır. Örnek: soğuk silikon, mum yada yakıcı olmayan yapışkanlarla kapatılabilir.

Ananas Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Ananas çiçeğinin toprak değişimi yılda bir kere Nisan ayında yapılmalıdır.Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmelidir.

Ananasda Vitamin Kullanımı

Ananas çiçeğimize, vitamin kullanırken dikkat edilmesi gereken husus, çiçeğimiz yaprakları ve çiçekleri sağlıklı ise bu dönem içerisinde vitamin kullanmak zorunda değiliğiz. Çiçeğimizin çiçekleri solmuş ve budamasını yapmış isek bu dönemde bitkimizin hem çiçek açması hemde gelişmesi için seralar ve mağazalarda satılan çiçek vitaminlerini kullanma koşullarına uyarak bitkimize besin desteği verebiliriz. Örnek: Genelde besinler 1LT suya bir kapak ölçeğinde vitamin dökülür, iyicene karıştırılan suyla vitamin bulunduğu ortamdaki çiçeklere sulamadaki standart ölçeğimizle ilaçlı suyu bitkilerimize onbeş günde bir yada ayda bir uygulayabiliriz.

Ananas ışığı sever mi?

Ananas çiçeklerimizin yaşam alanlarımızda bulunmasını istiyor ama koyacağımız ortam gün ışığından uzak kalıyor ise bitkilerimizin yapraklarının dökülmesine, çiçeklerinin de açmasına ve sağlıklı kalması için bizlerin bitkilerimize yardımcı olmamız gerekir. Bunun için çiçeklerimizi doğal ortamlarına uygun hale getirmek ve ışık alması için üstünden aydınlatıcılarla destekleyebiliriz. Saksı çiçeklerinin büyük bir bölümü aydınlığı sever, bu gün ışığı olmalı, olmayan bölgelerde ise, aydınlatıcılar ile desteklenmeli. Karanlıkta kalan bitkiler yapraklarını döker, sararmalar ve solmalar oluşur. Daha az ışık alan bitkilere, daha az su verilmelidir.

Ananasa Neler Zarar Verir?

1 – Bitkinin aşırı derecede sulanması
2 – Bitkimizin saksı deliklerinin kapalı olması ve suyun deliklerden tabağına çıkmaması
3 – Hastalanmış bitkinin diğer bitkilere yakın olması
4 – Toprağının kalitesiz olması veya vitaminin yetersiz kalması
5 – Bitkimizin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar Sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuksu hastalıklar bitkimize zarar vermektedir.
Bu gibi hastalıkları ve haşereleri bitkimizde gördüğümüzde, ziraat ilaçları satan firmalardan bitkimizden bir yaprak veya toprak götürerek oluşan hastalıkları göre ona uygun ilaçları alıp kullanma klavuzuna uyarak kullanınız.

Ananas Nasıl Çoğaltılır

Ananas çiçeğinin çoğaltılması bitkinin gövdesinden çıkan yeni çiçeklerin kesilerek vazoya koyup çimlendirilmelidir. Bitki çimlendikten sonra ufak bir saksıya dikip bakımı ve sulamasına devam edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir