Tradingview Nedir Nasıl Kullanılır?

Tradingview Nedir?

Tradingview nedir nasıl kullanılır sorusu için geniş çaplı bir yazı içeriği hazırladık. Finans işlemlerinde üçüncü taraf platformları kullanarak analizler yapabiliriz. Matrix vb. gibi bir çok masaüstü programları kullanırken bazı traderlerda tarayıcı ve mobil uygulamalar üzerinden Tradingview kullanmaktadır.

Tradingview finansal analizini yapabileceğimiz ve aracı kurum bağlantısıyla algoritma işlemlerini yapabileceğimiz bir kuruluştur. Birçok trader Tradingview’i analiz yapmak için kullanmakta yapmış olduğu çalışmaları kaydedip bir sonraki sefere vakit kaybı olmadan inceleme yapabilmektedir.

Borsada Para Kazanma Taktikleri

Tradingview Nasıl Kullanılır ?

Tradingview nedir sorumuzu detaylıca cevapladığımıza göre şimdi diğer konularımıza geçebiliriz. Tradingview’i ücretsiz kullanabilir yapmış olduğunuz çalışmaları kayıt edebilirsiniz. Eğer ki yoğun işlem hacminiz var ise sizlere Tradingview Pro sürümünü kullanmanızı tavsiye ederim. Tradingview pro ile yapacağınız teknik analiz ekranında 3 den fazla indikatör kullanabiliyor çeşitli analizlere ulaşabiliyorsunuz.

Tradingview’da teknik analiz nasıl yapılır? Tradingview’e üye olduktan sonra incelemek istediğiniz hisse senedini ya da kripto parayı aşağıda fotoğrafta gördüğünüz yere yazınız.

İstemiş olduğunuz finansal ürünün kodunu arama kısmına yazıp tıkladıktan sonra yeni bir ekran açılacaktır. Bu ekranda finansal ürünün grafiğini açabilmek için tam özellikli grafik butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Bu ekranda bilmeniz gerekenlerden birisi de alt tarafta kırmızı ile işaretlenen bölgedir. Burada örneğin BTCUSDT ürününün çeşitli borsalardaki güncel fiyatı görünmektedir. Kripto paralar ve döviz pariteleri her plarformda fiyat açısından ufak farklılıklar arz etmektedir. Bunu açıklamak gerekirse mahallenizden alacağınız 1 gr altın ile kapalı çarşıda aldığınız altının fiyatının farklı olması olarak düşünebilirsiniz.

Fiyat grafiği açıldıktan sonra Tradingview üzerinde fiyat grafiğini göreceksiniz. Burada sol tarafta araç çubukları, üst tarafta ise zaman periyodunu değiştirme, başka bir finansal ürün ile fiyat grafiğini kıyaslama, grafik türü (mum grafik, çizgi grafik, renko bar vs.) ve indikatörleri görebilirsiniz.

Borsa Nasıl Oynanır? içeriğimizi okumanızı da mutlaka önermekteyiz!

Tradingview’de Çizim Nasıl Yapılır?

Tradingview’de çizim yapabilmek için öncelikle panelin sol tarafında ki araç kutusunda bazı araçları öğrenmeniz gerekmektedir.

Tradingview’de trend çizmek isterken sol taraftaki çizgi butonuna tıklayınız. Trendi bir uçtan bir uca çektikten sonra aşağıda fotoğrafta yer alan trend ayarlarına giriş yaparak trendin çizgi kalınlığını, rengini ve türünü (kesikli,düz çizgi) belirleyebilirsiniz.

Tradingview üzerinde en çok kullanılan araçlardan birisi de Fibonacci ve Gann ışınlarıdır. Fibonacci ışınlarını kullanmak için aşağıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz Fib düzeltmesi‘ni kullanabilirsiniz. Fib düzeltmesine tıkladıktan sonra grafik üzerinde tepeden zirveye doğru çekebilir Fibonacci geri çekilme seviyelerini görebilirsiniz.

Tradingview üzerinde bir diğer araç ise fırçalar, dörtgenler ve eğrilerdir. Bu menüde grafiklerinizde kullanabileceğiniz yaylar, serbest çizim yapabileceğiniz fırçalar ve dörtgenler bulunmaktadır.

Tradingview Kullanımı

Tradingview Kullanımı üzerine temel bilgileri yukarıda vermiş olduk. Tradingview teknik analiz yapabilmeniz adına oldukça profesyonel olarak hazırlanmış bir platformdur ve Dünya’da en çok kullanılan finansal piyasa platformları arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir