Salep Yetiştiriciliği

Salep yetiştiriciliği özellikle kış dönemlerinde daha fazla aklımıza gelen bir üründür salep. Hem içmek için hem de dondurmanın hammaddesi Türkiye’de oldukça tüketimi yüksektir. Salep üretimi yeteri kadar yani talebi karşılayacak kadar yüksek değildir. Tabi bundan dolayı da salep fiyatı yüksektir. Yani küçük bir araştırma ile 1 kg salep fiyatının ne kadar yüksek olduğunu görürsünüz. Belki sizde öğrenmek veya bu işi profesyonel olarak para kazanma amaçlı üretimini düşünenlerdensinizdir. Toplamda üretilen miktarın talebi karşılayamaması sebebi ile fiyatı hiç düşmemektedir. Lakin her geçen yıl üretim miktarı artmaya devam etmekte ve son yıllarda salep üreticiliği popüler olmaktadır.

Salep Nasıl Yetiştirilir?

Salep yetiştiriciliği için bilmeniz gereken ilk şey salep koruma altında olan endemik bir bitkidir. Salep yetiştiriciliğine karar verdiğiniz de öncelikle iliniz de bulunan Tarım Bakanlığının Müdürlüklerinden izin almanızdır. Salebin üretildiği dağlarda yetişen yabani orkidelerin toplanması yasaktır ve cezası vardır. Orkideler de yumrular tek ise bunun alınmaması gereklidir yoksa tekrar salep yetişemez buda neslinin tükenmesi demektir. Toplanan orkidede yumrusu birden fazla ise bir tanesi ana yumru bırakılır diğeri alınır bu sayede de tekrar salep yetiştirilebilir.

Salep nasıl yetiştirilir? Salep tohumları kış aylarında ekilir. Yetişmesi nisan, mayıs aylarında olur ve toplanmaya elle başlanır. Yani sahlep de yumrular makineler ile toplanamaz. Sahlep toplama sırasında tüm yumruları alınmaz, ana yumru bırakılır. Bunu anlamak için rengi biraz daha kahve olan bırakılmalıdır. Bunun yanındaki diğerleri bir veya daha fazla olabilir bunlar alınır. Baktınız ki yumruda sadece bir tane yetişmiş o zaman bunu almamalısınız.

Girişimcilerin En Çok Tercih Etmiş Olduğu İşler makalemizi okuyabilirsiniz.

Salep Yetiştiriciliği

Salep Üretimi ve Çeşitleri

Salep yetiştiriciliğinde ekim yapacağınız bölgeye göre sahlep tohumu su ihtiyacı çok yüksek değildir. Normal yağışlar ile beslene bilir, ama biraz kurak ise yağış çok düşük ise sulamak gereklidir. Ülkemizde 100 e yakın farklı orkide türünden salep yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Salep çeşitleri

Orkide türleri Platanthera,  Orchis, Ophyrus, Dactylorhiza, Serapias gibi farklı türler vardır. Ülkemizde salep çeşitleri yetiştirildiği bölge ismi ile anılmaktadır. Bazıları daha meşhurdur.

Salep üretimi nerelerde yapılır?

Salep yetiştiriciliği birçok bölgede salep üretimi yapılabilmektedir. Burada ortaya çıkan salebin kalitesidir. Ülkemizde salebin yoğun olarak yapıldığı bölgeler vardır elbette. Bunların en başında Burdur Bucak bölgesi yer almaktadır.

Aşağıda yer alan bölgelerde de özellikle salep üretimi fazla yapılmaktadır.

 • Karadeniz bölgesinde ağırlıklı olarak Kastamonu ve Sinop,
 • Ege bölgesinde özellikle Muğla,
 • Akdeniz de ağırlıklı Antalya – Silifke, Burdur – Bucak
 • Güneydoğu Anadolu da en çok Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay
 • Doğu Anadolu da özellikle Elazığ, Van, Muş, Bitlis te yetiştiriciliği yapılmaktadır.

İş Kurmak İsteyen Girişimciler İçin Fikirler makalemizi okuyabilirsiniz.

Salep yetiştiriciliği için devlet desteği var mı?

Önceki yıllarda bilinçsiz olarak yapılan ve toplanan salepler nedeni ile yok olma tehlikeleri olmuştur. Bu sebep ile neslinin tükenmemesi için salep üretimi devlet kontrolünde ve çeşitli destekler ile yapılmaktadır.

Tarım Bakanlığı önceki senelerde aşağıdaki illerimizde Salep yetiştiriciliği için destekler sunmuştur, Salep yetiştiriciliği devlet desteği alan proje yerleri;

 • Muğla
 • Bartın
 • Bursa
 • Denizli
 • İzmir
 • Karabük
 • Kastamonu
 • Samsun
 • Tunceli

2021 Salep Fiyatı

Salep yetiştiriciliği kolay bir meslek değildir. Fiyatının bu denli yüksek olması her yıl salep üreticiliği yapmak isteyenlerin artmasına sebep olmaktadır. Salep fiyatı 2020 yılı için ortalama olarak 900 TL ile 1200 TL arasında kalitesine göre farklılık göstermiştir. Tabi bu bahsettiğimiz ücret saf toz salep içindir. Yani yaş salep fiyatı veya kuru salep fiyatı bundan biraz daha düşüktür.

Salep fiyatı 2021 yılında da yaklaşık 1000 TL nın altına düşmemesi beklenmektedir. Ne kadar yıllara göre salep üretimi artmış olsa da talebi karşılayacak seviyede değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir