Sağlık Raporu Nereden Alınır? 2021

Sağlık raporu nereden alınır günümüz de ki hastane yoğunluğundan dolayı insanlar direkt kolay yolu merak ediyor. Evrakların içinde de mutlaka sağlık raporu şıkkı da bulunur. İşe girişlerde, spor faaliyetlerine katılırken, ehliyet alınırken gibi birçok faaliyette sağlık raporu talep edilir. Çünkü insanlar size baktığında sağlık sorununuzun olup olmadığını anlayamazlar. Yapacağınız spora, gireceğiniz işe veya araba kullanmaya uygun olup olmadığınızı bilmek için bu belgeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Sağlık raporunu, sağlık ocaklarından, aile hekimlerinden veya devlet hastanelerinden alabilirsiniz. Bazı iş yerleri özel hastanelerle de anlaşmalı olmaktadır. Bu hastaneler sağlık raporunu vermek için size birkaç tahlil yaparlar. Her yapılan tahlil için ücret tahsil edilir. Bu yüzden de bu tür sağlık raporları ücretli sağlık raporlarıdır. Bunların dışında bir de ücretsiz alınabilen sağlık raporları bulunmaktadır. Peki ücretsiz sağlık raporu nereden alınır? İşte cevaplar..

İş için, ehliyet için, evlilik için, askerlik için sağlık raporu hangi bölümden alınır, Devlet hastanesi sağlık raporu ücreti ne kadar oldu, Aile hekimi sağlık raporu vermediğinde nereden rapor alınmalıdır, sağlık raporu örneği vb. merak edilenler yazımızda.

Ücretsiz Sağlık Raporu Nereden Alınır? 2021

Ücretsiz sağlık raporu aile hekimliğinden ve sağlık ocaklarından alınabilmektedir. Sağlık raporu sizin içsel olarak herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını veya sağlıklı olup olmadığınızı bildiren bir belgedir. Hayatımızın büyük bir kısmında yerini almış bulunmaktadır. Sağlık raporu artık hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar bu belgelere bakarak sizin; işe, evliliğe, araba kullanmaya, yüksek öğrenim okullarına, askerliğe, spor faaliyetlerine uygun olup olmadığınızı tespit ederler.

Bunların haricinde daha birçok yerde sağlık dukkanacmak.com raporu istenmektedir. Yurt dışı seyahatlerinde, ruhsatlı silah alınırken, memurluk için, hacca giderken, av tezkeresi alınırken veya okullara gidildiğinde yurtlara kayıt yaptırırken gibi yerlerde de sağlık raporu talep edilmektedir. İşverenler ve ehliyet veren kurumlar, iş değişikliğinde veya ehliyet yenilemede yine yeni bir sağlık raporu alınmasını isterler. Özellikle ağır işe girecek olanlardan işe uygunluğunu tespit etmek amacıyla kesinlikle sağlık raporu istenilmektedir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık raporu nasıl alınır sorusu nereye alınacağına göre değiştir yani nereye lazım olacağına bağlı olarak değişebilir. 6331 sayılı kanun ile sağlık raporunu hangi sebeple alacağınıza göre kurumlar seçeneklere ayrılır.

Sağlık raporları nereden alınır?

 • Sağlık ocağında aile hekimlerinden,
 • Özel hastanelerden,
 • Devlet hastanelerinden alınabilir.

Sağlık Ocakları Aile Hekimliği

Ücretsiz sağlık raporunu kesin alabileceğiniz tek yer diyebiliriz. Hiçbir hak talep etmeden sağlık raporu alma sebebinize göre isteğinizi gerçekleştirirler. Önceden sağlık raporu için çoğunlukla devlet hastanelerine veya özel hastanelere gitmek zorunluydu. 2016 yılı ile birlikte yönetmeliğe giren bir karar ile ehliyet alacak vatandaşların aile hekiminden ücretsiz sağlık raporu almaları da onaylanmış bulunmaktadır. Askere gidecek vatandaşların, askerlik işlemleri için bağlı oldukları aile hekimlerinden ücretsiz sağlık raporu alabilirler. Çalışan sayısı on taneden az olan iş yerleri de genellikle sağlık raporunun aile hekimliğinden ücretsiz alınmasını kabul etmektedir. Ağır iş sayılmayacak işler için de sağlık raporu almak için de sağlık ocaklarına gidebilirsiniz. Sağlık ocakları gireceğiniz işe göre ücretsiz sağlık raporu vermektedir.

Devlet Hastanelerinde Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar Oldu?

Devlet hastanelerinin bazıları bu işlemi ücretli yaparken bazıları da ücretsiz yapmaktadır. Gireceğiniz iş yerinin ilk önce iş yeri hekimine görünmeniz halinde iş yerinden sizi devlet hastanelerine göndereceklerdir. İş yerinizden gönderildiğiniz için hastanenin masraflarını çalışacağınız iş yeri üstlenecektir. Ücretsiz olarak sağlık raporunuzu alabileceksiniz. Evlenirken veya ruhsatlı silah alma durumlarınızda zorunlu olarak devlet hastanelerinden sağlık raporu almalısınız. Ücretli veya ücretsiz oluşu bulunduğunuz ile göre değişiklik gösterebilir. Devlet hastanelerinde ücret fiyatları; tek hekim ücreti 50 TL olmakla beraber sağlık kuruluna görünmeniz halinde 200 TL kadar bir para ödeyebilirsiniz.

Sağlık Ocağından Sağlık Raporu Alma

Devlet hastanelerinde olduğu gibi sağlık ocaklarında da aile hekimleri bulunmaktadır. Makalemizin başında anlattığımız gibi aile hekimlerinden ücretsiz sağlık raporu alabilirsiniz. Sağlık raporu isteyecek kurumlar şu şekildedir;

 • Askerlik
 • Spor
 • Tahlil
 • Evlilik
 • İş yerleri içinde 10 kişiden az personele sahip olan firmalarda çalışanlarını ücretsiz sağlık raporu almak için aile hekimlerine yönlendirebilir.

Sağlık Raporu Ücretleri

 • Özel Hastaneler; 50TL ile 400TL civarı değişiklik göstermektedir
 • Üniversite Hastaneleri; 75TL ile 200TL arasında ücret almaktadır
 • Devlet Hastaneleri; 50TL ile 150 TL arasında değişmektedir
 • Aile hekimlerde sağlık raporu ücretsizdir (Göz için sağlık raporunda sizleri hastaneye sevk edebilirler. Göz için alacağınız sağlık raporundan cebinizden 50 TL gibi ücret çıkabilir).

Özel Hastanelerde Sağlık Raporu Hangi Bölümlerden Alırım?

Özel hastanelerden sağlık raporu almak genellikle ücretlidir. Çünkü yapılacak her işlemin ayrı ayrı ücretleri bulunmaktadır. Gireceğiniz iş yerinin insiyatifine bağlı olarak anlaşmalı olduğu özel hastanede daha az maliyetle muayene olarak sağlık raporunuzu o şekilde alabilirsiniz. Diğer devlet hastanelerine ve Özel Araştırma Hastanelerine göre fiyatları farklılık ve artış gösterebilir.

Özel Hastanelerde Sağlık Raporu Hangi Bölümlerden Alırım

İş İçin Alınan Sağlık Raporu Almak İçin Nereye Başvurulur?

Hayatımızı sürdürebilmek için her birimizin çalışmak zorunda olduğumuz malum. Bunun için fiziksel olarak veya internet üzerinden bir çok iş ilanını takip ederek kendimizi uygun gördüğümüz pozisyonlara başvurularda bulunuruz. İşverenin de bizi uygun görmesi halinde görüşmelere çağrılırız. Görüşmelerden sonra fiziksel olarak işe uygunluğunuz tespit edilirse başlamanız için evrak listesi verilir. Bu evrak listelerinin en başında sağlık raporu gelmektedir. Fiziksel olarak bu işe yeterli olabilirsiniz. Fakat ruhsal ve içsel olarak bu işe uygun musunuz onu anlayamayabilirsiniz. Bunun için de işveren sizin sağlığınızdan emin olmadan sizi işe alamaz. İş yerinin büyüklüğüne veya kişi sayısına bağlı olarak sağlık raporu alacağınız yerler değişiklik gösterebilir. Başvuruda bulunduğunuz işin ağırlık ve hafiflik durumuna göre de değişiklik göstermesi mümkündür. Eğer çalışacağınız yer büyük ise zaten firmanın anlaştığı bir hastane vardır. Yoksa da firma size nereden alacağınızı bildirir. Eğer bildirmiyor ise sağlık ocaklarından ücretsiz sağlık raporu alabilirsiniz.

Sportif Faaliyetler İçin Alınan Sağlık Raporu

Spor, sağlık için herkesin yapması gereken bir faaliyettir. Fakat kimi insanların sağlık sorunları bunlara elverişli değildir. Örneğin; astım hastası veya kalp hastası bir insan kros sporu gibi koşucu sporlarını  yapmaları zordur. Çünkü nefeslerini düzenleyemeyebilir ve ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu yüzden hemen hemen her spor dalına kayıt olunurken sağlık raporu alınması istenir. Sağlık raporu, vücudunuzun yapacağınız bu spora dirençli misiniz değil misiniz bunu görmeye yardımcı olur. Sağlık raporu aile hekimlerinden ücretsiz olarak da alınabilir. Fakat spor için detaylı bir muayenenin daha yeterli olacağını düşünmekteyiz. Bu yüzden devlet hastahanelerine giderek sağlık raporu almanızı tavsiye ederiz.

Evlenmek İçin Sağlık Raporu Nereden Alabilirim?

İnsanlar hayatını sevdiği insanla birleştirmek ve mutlu bir yuva kurmak için evlilik yoluna giderler. Evlilik için nikah dairesine başvuruda bulunarak nikah günü alırlar. Nikah dairesinden belirli evraklar verilmektedir. Evlilik için başvuruda bulunan şahıslar ancak evraklarını eksiksiz tamamladıklarında evlenebilirler. Bu evrakların içinde sağlık raporu da bulunmaktadır. Eğer kişilerde evliliğe engel bir sağlık sorunu çıkarsa tedavi olmadan evlenemezler.

Evlenmek İçin Sağlık Raporu Nereden Alabilirim?

Evlilik hazırlıklarında sağlık raporu almak için, sağlık ocağında aile hekimliğine gidebilirsiniz. Fakat sağlık ocaklarında yeterli imkanlar olmadığından dolayı sürekli birçok yere gönderilebilirsiniz. Ücretsiz alıyım derken daha zahmetli olmaması adına sağlık raporunun devlet hastahanelerinden alınmasını öneririz.

Ehliyet için Sağlık Raporu Nereden Alabilirim?

Ehliyet alabilmek için bazı sağlık koşullarınızın tam olması lazımdır. Mesela gözleri ileri derece bozuk ama gözlük veya lens kullanmıyor ise bu kişiye ehliyet verilmesi doğru değildir. Bir başka örnek vermek istersek, büyük bir sorun değildir fakat el titremesi olanların da araba kullanması güç duruma gelebilir. Bunun gibi birçok rahatsızlık bulunmaktadır.

Sağlık Raporu Ehliyet için Nereden Alabilirim?

Ehliyet alınırken gideceğiniz kurumda sizden bazı belgeler talep ederler. Bu belgelerin içinde sağlık raporu da bulunmaktadır. Özel hastanelerden ve  devlet hastanelerinden alabildiğiniz gibi aile hekimlerinizden ücretsiz olarak da sağlık raporu alabilirsiniz.

Askerlik Sağlık Raporu Nereden Alabilirim?

Askerlik yaşı gelmiş erkek bireylerin, öğrenim durumları, sağlık durumları, ve mesleki hayatları gibi değerlendirmeler yapılmadan kişiler askere gidemez. Askerlik için sağlık ocaklarına gidebilir, orada muayene olabilirsiniz. Aile hekimi size gerekli sağlık testlerini yaptıktan sonra aksi bir durum çıkmadığı taktirde “askerliğe elverişlidir” raporunu ücretsiz olarak verir.

Askerlik Sağlık Raporu Nereden Alabilirim?

Sağlık raporunuzu ücretsiz almak istiyorsanız en garanti yer sağlık ocaklarıdır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı durumlar da sağlık ocağından alınan sağlık raporu kabul edilmemektedir. Bu gibi durumlarla ancak özel hastane yada devlet hastanelerinden sağlık raporu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir