Para Biriktirmenin 10 Yolu

Para Biriktirmenin 10 Yolu

Para biriktirmenin 10 yolu günümüzde tasarruf yaparak birikim elde edilmek isteyen birçok kişi nasıl yapacağı hakkında araştırma yapmaktadır. Tasarruf sağlanması ile birlikte acil nakit ihtiyaçlarını gidermek isteyenler bunu hangi yollarla gerçekleştireceği üzerinde ve nasıl davranması gerektiği üzerinde bilinçli bir şekilde hareket etmeye çalışmaktadır. Sizlerde para biriktirmek için bilinçli bir şekilde hareket etmek istiyorsanız, yazımızda sizlere sunacağımız önerilere kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda para biriktirmenin yolları hakkında bilgi vererek detaylarını paylaşacağız.

Para Biriktirmenin Yolları Nelerdir?

Hepimiz bir şekilde para biriktirerek çıkacak acil nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak isteriz. Bu durum aynı zamanda ilerleyen dönemlerde yatırım yapılarak yen bir iş kurulması açısından da oldukça önemlidir. Sizlerde para biriktirmeye karar vermiş iseniz, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu püf noktalara dikkat edilmesi sizlerin en iyi şekilde para biriktirmenizi sağlayacaktır. Sizler için para biriktirmenize yardımcı olacak en iyi önerileri listeledik.

Para Biriktirmenin 10 Yolu

Para Biriktirmenin 10 Yolu

Borcunuzdan Kurtulmaya Çalışın!

Kısıtlı, belirli bir bütçeniz ile para biriktirmeye çalışıyorsanız ve büyük bir borç yükümlülüğü altındaysanız, öncelikle borcunuzu kapatmakla birikime başlayabilirsiniz. Para birikiminde bulunmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli etkenlerden birisi bütçenizi iyi bir şekilde ayarlayarak borçlarınızı kapamak olacaktır. Bütçenizi yeniden planlayarak borcunuzun faizlerini ödemeyi tamamladığınızda birikim için bu sizlere oldukça kolaylık sağlayacaktır.  Ayrıca borçlarını tek bir kart içerisinde de toplamanız ve tümünü kapatmaya çalışmanız hem ödeme düzeni oluşturmanızda hem de borçlarını daha iyi bir şekilde yapılandırmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

Kumbara Alışkanlığı Kazanın!

Kumbara alışkanlığı çocukluğumuzun olmazsa olmaz alışkanlıklar arasında yer almaktadır. Özellikle kolay ve uygulaması basit olan kumbara alışkanlığına kendimize günlük bir miktar belirleyerek kumbaraya atma görevi vererek başlayabiliriz. Damlaya damlaya göl olur mantığı ile birlikte hareket ederek içerisinde yer alan birikimler bir süre sonra sizlerin belirli harcamaları yapmanızı sağlayarak sizleri maddi ve psikolojik açıdan rahatlatacaktır.

Alkol ve Sigara Alışkanlıklarınızı Rafa Kaldırın!

Para biriktirmenin 10 yolundan diğeri alkol ve sigara alışkanlarınızı rafa kaldırın. Bütçeniz açısından hem sağlığınız açısından bu keyfi bağımlılığı ortadan kaldırmanız para biriktirmeniz açısından oldukça önemlidir. Ne kadar ucuzundan alıp kullansanız da, bu alışkınlıklarınız ile birlikte aylık gideriniz 300 TL üzeri olacaktır. Bu tutarı keyfi alışkanlıklarına vermek yerine birikime ayırarak borçlarınızı kapatmanız ilerleyen dönemlerde sizlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde birikim yapabilmenize olanak sağlayacaktır.

Sosyal Yaşantıdan Uzaklaşın!

Para biriktirme gibi bir düşünce içerisinde iseniz, bu dönem içerisinde sosyal hayatınıza kısa bir ara vermeniz gerekmektedir. Sosyal hayatın getirmiş olduğu birçok külfetin kişilerin para biriktirmesine engel olduğunu bilmekteyiz. Dışarıda yemek yemek, sinemalar, cafeye gitmek  ve diğer tüm harcamaların maliyeti eğer borçlu iseniz, sizlerin daha çok sıkıntıya girmenize neden olacaktır. Evde yemeğinizi ve çayınızı hazırlayarak park ve bahçelere gitmek, ücretsiz müze gezilerinden faydalanmak da sosyal yaşantınıza ara vermeden yapabileceğiniz aktiviteler arasında yer almaktadır.

Ayrıca şunu da okuyabilirsiniz: İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka Takıntınıza Son Verin!

Marka takıntısı para biriktirmek isteyenlerin en çok yapmış olduğu hataların başında gelmektedir. Gösteriş için alınan ve yüksek fiyatlar içeren kıyafetlerin tercih edilmesi sizleri maddi açıdan zor durumda bırakacaktır. Bunun önüne geçerek daha uygun bir şekilde kıyafet seçiminden faydalanmanız hem maddi anlamda sizleri rahatlatacak hem de birikim yapmanıza oldukça olanak verecektir.

Marketler Yerine Pazarı Tercih Edin!

Marketler ile pazar arasında fiyat farkı olduğu bariz bir şekilde açıktır. Sizlerde markete vereceğiniz tutarı pazarlar üzerinde gerçekleştirerek aradaki farkı birikimine ayırabilirsiniz. Bunun yanı sıra pazarlarda satılan ürünlerin markette yer alan ürünlere nazaran daha sağlıklı ve taze ürünler içerdiğini de göz önünde bulundurursak pazarlar üzerinden alışveriş yapmak hem sağlığımız açısından hem de birikim yapabilmemiz açısından önem arz etmektedir.

Ayrıca şunu da okuyabilirsiniz: Sermayesiz Evden Para Kazanma Yöntemleri

Mutfak Alışverişinizi Aylık Yapmaya Özen Gösterin!

Para biriktirmenin 10 yolundan diğeri parça parça ve liste yapmayarak alışveriş yapmanız harcamalarınızı kontrol altına almanızı güç bir hale getirecektir. Alışverişiniz için aylık olarak ayıracağınız bir bütçe ile alışveriş yapmanız size ciddi bir tasarruf sağlayacaktır. Para biriktirmeniz açısından alışverişinizi belirli bir bütçe üzerinden aylık olarak gerçekleştirmeniz ve bu bütçeyi aşmamanız sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.

Otomobil Kullanmayın!

Gideceğiniz mesafe yakın bir alansa otomobil veya diğer araçları kullanmak yerine yürümeyi tercih etmeniz birikim sağlamanız açısından sizlere fayda sağlayacaktır. Günlük olarak belirli bir alanda yürüyüş yapmanız veya gideceğiniz yerin yakın olması halinde bisiklet tercih etmeniz hem sağlığınız açısından hem de birikim sağlayabilmeniz açısından oldukça önemlidir.

Seyahat Yapmayı Erteleyin!

Sürekli olarak seyahat ederek gezi planı oluşturuyorsanız, para biriktirme sürecinizde buna ara vermeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Seyahat etmeyi bırakmanız aylık olarak sizlerin harcama maliyetinizi azaltacaktır. Bunun yanı sıra bu maliyeti tasarruf yönünde kullanarak kumbaranızda ki paranızı artırabilirsiniz.

Kart ile Ödem Yerine Nakit Ödemeyi Tercih Edin!

Günümüzde birçok bilinçsiz tüketici nasıl olsa öderim mantığı ile hareket ederek kart ile ödemelerini gerçekleştirmektedir. Elinizde bulunan nakitlerden kendinize bir bütçe ayırarak bu bütçe doğrultusunda harcama yapmanız sizlerin daha kolay ve daha iyi bir şekilde para biriktirmenize olanak sağlamaktadır. Aksi halde nasıl olsa öderim mantığı ile hareket eden birçok kişinin para biriktirmek yerine borçlandığını bilmekteyiz. Maddi anlamda kendinizi rahatlatmak ve para biriktirmek istiyorsanız bu hususa özellikle dikkat etmenizi öneririz.

En Hızlı Nasıl Para Biriktirilir?

Birikiminizle Yapacaklarınıza Karar Verin

Birikiminizle yapacaklarınıza karar verin nasıl yani neden para biriktirmek istediğinizi düşünerek başlamalısınız. Birikiminizi nereye harcayacağınıza karar verdiğinizde hem ne kadar birikim yapmanız gerektiğini de belirlemiş olursunuz hem de para biriktirmek için kendinizi motive etmeniz kolaylaşır.

Hayal Kumbarası Oluşturun

Evdeki bir kavanozun kapağına bir delik açarak kendinize bir kumbara da oluşturabilirsiniz. Böylece kumbara almak için harcayacağınız paradan da tasarruf etmiş olursunuz.

Aylık Bütçenizi Yaparken Önce Birikim Tutarınızı Belirleyin

Harcamalarınızdan kalan parayı ay boyunca farklı ihtiyaçlarınız ve istekleriniz için kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden de ay sonunda birikim için ayırdığınız parayı harcamış oluyorsunuz. Bunu engellemek için bütçenizi planlarken tersten düşünebilirsiniz. Öncelikle birikim için ayıracağınız tutarı belirleyip kalan paranızı zorunlu ödemelere ve ekstra harcamalara ayırarak ilerlemek daha kolay bir para biriktirme yöntemi olacaktır.

Yatırım Yapabilirsiniz

Yavaş yavaş değerleneceğini düşündüğünüz değerlere örneğin altın veya gümüş gibi değerlere ufak ufak yatırımlar yapabilirsiniz. Gümüş yatırımı yapmayı düşünenler için hazırladığımız içeriği okuyabilirsiniz.

Gümüş Hesabı Olan Bankalar ve Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir