Para Ağacı Bakımı, Pachira Bakımı

Para Ağacı, evinize tropikal bir his vermek için mükemmel bir iç mekan yeşillik bitkisidir. Meksika’dan Kuzey Güney Amerika’ya kadar uzanan Para Ağacı, Tayvan ve diğer Doğu Asya ülkelerinde de çok popülerdir. Para Ağacı, size tropikal bir his vermek için mükemmel bir iç mekan yeşillik bitkisidir. Örgülü gövdesi ve parlak yeşil palmiye görünümlü yaprakları ile hem ağaç hem de palmiye görünümündedir. Meksika’dan Kuzey Güney Amerika’ya kadar uzanan Para Ağacı, Tayvan ve diğer Doğu Asya ülkelerinde de çok popülerdir.

Para Ağacı adını, sahibine pozitif enerji ve iyi şanslar getireceğine olan Feng Shui inancından alır. Para Ağacının stresi, kaygıyı azaltabileceği ve ayrıca uyku bozukluklarını hafifletmeye yardımcı olabileceği söylenmiştir.

Wikipedia Pachira bilgilerini de bakabilirsiniz.

Para Ağacınızın Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir Para Ağacının bakımı için bu talimatları kullanın. Bu kılavuz size bir Para Ağacını nasıl sulayacağınızı anlatacaktır; ışık, sıcaklık, nem tercihleri ​​ve büyümesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyabileceği ek bakım.

Işık

Para Ağacınızı orta ila parlak dolaylı ışıkta konumlandırın, eşit büyüme ve yaprak gelişimi için her suladığınızda çevirin. Bu tesis ayrıca düşük ve floresan ışıklara da uyum sağlayacaktır.

Para Ağacı Bakımı, Pachira Bakımı

Su

Para Ağacınız derin fakat seyrek sulamayı tercih ediyor. Toprağın en üst %50-75’i kuru olduğunda Para Ağacınızı sulayın. Bitkiyi drenaj deliklerinden akana kadar sulayın ve fincan tabağındaki fazla suyu atın. Kök çürümesini önlemek için bitkinizin asla suda durmadığından emin olun. Eşit büyüme ve yaprak gelişimine izin vermek için her suladığınızda Para Ağacınızı çevirdiğinizden emin olun. Para Ağacınız, büyümenin yavaşladığı kış aylarında daha az suya ihtiyaç duyar.

Nem

Para Ağacınız biraz fazla nemi tercih ediyor, bu nedenle kış aylarında nemi bir çakıl tepsisi veya nemlendirici ile artırdığınızdan emin olun. Ayrıca yıl boyunca düzenli buğulanmayı takdir edecektir.

Sıcaklık

Para Ağacınız en rahat 65-80 derece arasındaki sıcaklıklarda olur.

Gıda

Ayda bir kez, önerilen gücün yarısında suda çözünür, iyi dengelenmiş bitki yemi ile yeni yapraklar ürettiğinde ilkbahar ve yaz aylarında besleyin. Bitki büyümesinin doğal olarak yavaşladığı kış aylarında gübre gerekmez. Herhangi bir gübre uygulamadan önce daima toprağın nemli olduğundan emin olun.

Toksisite

ASPCA’ya göre Para Ağacı bitkiniz evcil hayvanlar için güvenlidir.

İlave Bakım

Para Ağacınızı çok sık hareket ettirmemeye çalışın, aynı noktada kalmayı tercih ederler. Yerinizi değiştirmeniz gerekiyorsa, biraz yaprak dökümü görebilirsiniz.

Para Ağacımdaki yapraklar neden sararıyor?

Nem

Para Ağaçları arasında sararmış yaprakların en yaygın nedeni, uygun olmayan toprak nemi, özellikle aşırı sulamadır. Para Ağacınız derin fakat seyrek sulamayı tercih ediyor.

Para Ağacınızı sularken, tencerenin altındaki drenaj deliğinden sıvının tabağa akması için yeterli su sağladığınızdan emin olun. Tabaktaki fazla suyu atmak ve bitkinizin durgun suda oturmasına izin vermemek son derece önemlidir. Para Ağaçları, köklerin çürümesine ve bitkinin nihai ölümüne yol açacak olan “ıslak ayakları” sevmez. Sarı ve kahverengileşen yapraklar, kök çürüklüğünün meydana gelebileceğinin ilk işaretidir.

Nem seviyeniz

Düşük nem ve kuru toprak, yaprakların sarkmasına ve kenarlarında kahverengileşmeye neden olur, ardından tamamen sararır, kızarır ve dökülür. Para Ağacınız, düzenli buğulanma, nemlendirici veya çakıl tepsisinden kaynaklanan nem artışını takdir edecektir.

Yanlış Işık

Para Ağacınız en iyi parlak, dolaylı güneş ışığına yerleştirildiğinde büyür, ancak orta ışığa tahammül eder. Doğrudan güneş ışığına çok uzun süre maruz kaldığında, yapraklar yanacaktır. Para Ağacınız düşük ışıklı alanlara uyum sağlayabilir, büyümeleri yavaşlayabilir. Çok düşük ışıkta yerleştirilirse sarı yapraklar gelişebilir.

Zararlılar

Zayıflamış veya stresli bir Para Ağacı, böcek istilasına karşı daha hassastır. Örümcek akarları gibi özsuyu emen böcekler, bitkinizin nemini boşaltabilir. Bu sorun, yaprakçıkların ve yaprakların sararmasıyla hızla kendini gösterir. Ölçek, etli böcekler ve örümcek akarları, iç mekan koşullarında sıklıkla görülür. Erken öldürülmezse, bu küçük zararlılar çoğalır ve yaprak kısımları boyunca kuytulara ve çatlaklara doğru hareket eder. Böceklerin delici ağızları, bitkinizi tüketir ve sararmayı hızlandırır, özellikle de Para Ağacınız zayıf aydınlatma, besin eksikliği veya uygun olmayan toprak nemi nedeniyle zaten sağlıksızsa.

Biraz sararma doğaldır

Para Ağacınız yeni bir büyüme mi sağlıyor? Bitkinizde yeni büyüme varsa ve özellikle bitkinin dip kısmında sararmış yapraklar daha yaşlıysa bu sararma doğaldır. Bitkiniz eski yapraklarını döker ve yeni büyümeye enerji gönderir.

Para Ağacım neden yaprak döküyor?

Bitkinizin yaprak döktüğünü görmek çok cesaret kırıcı olabilir. Çoğu zaman yaprak düşmesi tamamen normaldir, ancak bazen daha büyük bir şey işin içindedir. İşte Ficus Danielle’inizdeki yaprakların düşmesine neden olabilecek bazı sorunlar.

Tutarsız toprak nemi

Para Ağacınız sulamalar arasında biraz boşluk bırakabilir. Toprağın ilk %50’si kuruduğunda sulanmayı tercih eder, ancak toprağın kurumasına izin vermemeye dikkat edin. Sulama programınızın tutarlı olduğundan emin olun.

Para Ağacınızın toprağının yanlışlıkla tamamen kurumasına izin verirseniz , toprağı uygun şekilde yeniden sulandırmak için lavaboya veya küvete batırılması gerekebilir . Toprağın kemik kuruluğundan doygun hale gelmesi, Para Ağacınız için strese neden olabileceğini ve yaprakların düşmesine neden olabileceğini unutmayın.

Yeterli nem yok

Para Ağacınız hafif nemli ortamlarda gelişecektir. Yaprakları düzenli olarak buğulayarak, bir çakıl tepsisi kullanarak veya yakındaki bir nemlendiriciyi hareket ettirerek bitkinizin etrafındaki nemi artırın.

Tesis yeni mi taşındı, sevk edildi veya başka bir şekilde şoka uğradı mı?

Genel olarak, ev bitkileri değişiklikten hoşlanmaz. Evinize geldikten sonra veya evinizde yeni bir yere taşındıktan sonra birkaç gün, hatta birkaç hafta huysuz olabilirler. bitkini ver

bir süre sonra, diğer tüm bakım gereksinimleri karşılanıyorsa, muhtemelen kendi kendine düzelecektir.

En önemlisi sabırlı olun!

Doğanın kendi yoluna gitmesine izin verin – yeni bir büyüme görüyorsanız, yaptığınız şeyi yapmaya devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir