Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İş Fikirleri

Öğretmenlerin yapabileceği ek iş fikirleri pandemi koşulları ile birlikte herkes için ihtiyaç durumuna geldi. Öğretmen nasıl daha çok para kazanır? Devlet öğretmenleri ek iş yapabilir mi? Öğretmenlik mesleği ile eskiden çok rahat geçinebilirken artık ekonominin kötüleşmesi, fiyatların artması sebebiyle gerçekten zor hale geldi.  Aslında, özel bir araştırma merkezinin 2019’da bir araştırmasına göre, 6 öğretmenden 1’i yıl boyunca ikinci bir işte çalışıyor. Azaltılmış yaz saatleri, yakın zamanda okulların kapanması ve uzaktan eğitime geçiş gibi zorlukları göz önüne aldığımız da öğretmen olmak yıllık geliriniz için düşündüğünüzden daha değişken olabilir.

2022 Yılında parlaması muhtemel iş fikirlerini düşünmüş müydünüz? Araştırdığımız ve topladığımız bilgiler ile 2022 yılında parlaması beklenen iş fikirlerini aşağıda ki linkten inceleyebilirsiniz. https://paraninnabzi.com/2022-yilinda-parlamasi-muhtemel-is-fikirleri/

Devlet Öğretmenleri Ek İş Yapabilir mi?

Devlet öğretmenleri de freelancer şekilde iş yapabilir aşağıda liste halinde yapılabilecek işleri hazırladık. Öğretmenler için en popüler ek işlerden bazıları, eğitim ile alakalı olduğu için hemen hemen normal öğretmenlik işleriyle aynıdır. Bunlar dışında, diğer iş fırsatları, ekstra para kazanmanın güvenilir bir yoludur.

Öğretme becerilerinizi keskin tutmak ve özgeçmişiniz üzerinde çalışmak istiyorsanız, hala öğretmeyi içeren iş fırsatları bulmaya çalışın. Gelirinizi artırmayı çalışmanın yanı sıra yeni sektörlere girmekten korkmayın.

Online Öğretmenlik

Online öğretmenlik ile ek kazanç sağlayabilirsiniz. Öğretmenlerin yapabileceği ek iş fikirleri ilk tercih olabilecek online öğretmenliktir. Ek iş olarak öğretmenliğe devam etmek istiyor ancak yerel okullarda iş bulamıyorsanız, online öğretmenlik en iyi seçeneğinizdir. Yüksek saatlik ücretler bu işi cazip kılan tek sebep değil.

Online Öğretmenlik

Ayrıca, önceki öğretim deneyimi uygulamanıza yardımcı olacaktır. Tek dezavantajı, fazla talep gördüğünüz taktirde yoğun çalışma saatleriniz olmasıdır. Bu da bazı günlerde erken kalkmanız gerektiği anlamına gelir.

Genel bir ek iş önerileri olan akşam yapılabilecek ek iş önerileri içeriğimizi de inceleyebilirsiniz!

Yüz Yüze Özel Ders

Yüz yüze özel ders öğretmenlerin yapabileceği ek iş fikirleri ikinci sıramız da yer alıyor. Online eğitimdeki artışa rağmen özel ders hala talep görmeye devam ediyor. Yüz yüze öğretimi tercih ediyorsanız veya belirli bir tür sınav hazırlığında uzmanlaşıyorsanız, özel ders öğretmenlerin ek iş yaparak para kazanmalarının başka bir etkili yoludur.

Yüz Yüze Özel Ders

İlk öğrencilerinizi bulmanın basit bir yolu, mevcut eğitim kurumunuzda ki çocukların velileri ile görüşmek olacaktır. Bunun dışında internetten iş ilanları sitelerine ücretsiz ilanlar bırakabilirsiniz. Yada Facebook gibi sosyal medya platformlarında eğitim gruplarına katılarak hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir, iletişim bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Bebek ve Çocuk Bakıcılığı

Bebek ve çocuk bakıcılığı için öğretmenden daha güvenilir kimse yoktur sanırım. Yaz ayları, tatil ve hafta sonu etkinlikleri için popüler zamanlardır ve aileler çocuklarını her zaman yanlarında götüremezler.

Bebek ve Çocuk Bakıcılığı

Diplomalı bir eğitmen olduğunuz için anne babaların çocuklarını, bebeklerini emanet edecekleri kişiler arasında listenin başında yer alacaksınız. Bakıcılık hizmetinize ilaveten, baktığınız çocuk yada çocuklara ek olarak ders vererek de gelirinizi iki katına çıkarabilirsiniz.

Makale Yazarlığı

Makale yazarlığını bir öğretmen daha iyi kim yapabilir ki? Makale yazarlığı hakkında başlık altında adresler gösterilecektir daha detaylı bilgiye ulaşabileceksiniz. Pandemi nedeni ile teknolojiye olan ilginin artması internet sitelerine verilen önemi arttırdı. Bu önem nedeni ile içerik editörlerine ihtiyaç duyulmaya başlandı. Fazladan para kazanmak ve yazmaktan zevk almak istiyorsanız, serbest yazar olmak, bulabileceğiniz en yüksek ücretli ek iş fikirlerinden biridir.

Araştırmalara göre, ortalama bir serbest yazar anlaştığı işin büyüklüğüne göre yazı başına 20 yada 30 TL kazanıyor. Bir veya daha fazla düzenli yazma müşterisi bulabilirseniz, serbest yazarlık, inanılmaz kazançlı bir iş olma potansiyeline sahiptir.

Makale Yazarlığı

Serbest yazar olmak için, Fiverr, Freelancer.com ve Upwork gibi büyük iş fırsatı potansiyele sahip sitelere ilan bırakabilirsiniz. İş sitelerini kullanmak, yazma işlerini hızlı bir şekilde bulmanın en iyi yoludur. Bununla birlikte, bir yazı portföyüne sahip olmak, potansiyel müşterilere çalışmanızın bir örneğini verdiği için, iş başvurusunda bulunduğunuzda veya doğrudan müşterilere satış yaptığınızda yardımcı olur. Satış konuşması yapmadan önce, Medium gibi ücretsiz bir blog platformunda birkaç makale yazmayı veya portföyünüzü oluşturmak için kendi blogunuzu başlatmayı düşünün.

Serbest yazarlık hakkında fikirlerimiz oluştuğuna göre ilk önce SEO Nedir sorusunu öğrenelim ve daha sonrasında SEO uyumlu içerikler nasıl yazılır linkine tıklayarak içerik editörlüğümüzü genişletebiliriz.

Sanal Asistanlık

Doğası gereği, öğretmenler ayrıntılara ve organizasyon becerilerine yüksek düzeyde dikkat ederler. Birkaç sınıfı yönetmek, yüzlerce ödevi işaretlemek ve ders planları oluşturmak, ince ayarlanmış bir programa bağlı kalmayı gerektirir. Bu düzeyde bir organizasyon göz önüne alındığında, sanal asistan olmak, öğretmenler için başka bir ek iş fırsatıdır.

Sanal Asistanlık

Sanal asistanlar genellikle işletme sahiplerine ve diğer serbest çalışanlara aşağıdaki gibi görevlerde yardımcı olur:

 • E-posta yazışmaları
 • Uçak bileti, otel ve kiralık araba rezervasyonu
 • Veri girişi çalışması
 • Posta ve paket gönderme
 • Faturaları ödemek
 • Fatura gönderme
 • Transkripsiyon
 • Sosyal medya pazarlama görevleri
 • Randevu alma

Bir müşteri için yaptığınız görevlerin türü genellikle onların işine bağlıdır. Örneğin, bir blogcu için çalışıyorsanız, görevleriniz sosyal medya gönderileri için içerik planlamayı veya haber bültenleri yazmayı içerebilir. Buna karşılık, bir e-ticaret işletmesi için sanal asistanlık yapıyorsanız, işiniz muhtemelen fatura göndermeyi ve defter tutmayı içerir.

Öğretmenlerin Freelancer Çalışabileceği Siteler

 • Fiverr
 • Upwork
 • Sahibinden
 • Uzman Kirala
 • R10.net
 • WmAracı

Yukarıda ki sitelere üye olarak freelancer olarak çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Daha kapsamlı bilgilere ulaşabilmeniz için internet sitemizi takip edebilirsiniz. Girişimcilik kategorimizi de inceleyebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir