Misyon Nedir? Misyon Örnekleri

Misyon nedir, bir şirketin hangi iş kolunda olduğunu ve neden var olduğunu veya hangi amaca hizmet ettiğini tanımlar. Her şirket, insanları şirketin yaptıkları konusunda heyecanlandıran ve onları kuruluşun bir parçası olmaya motive eden kesin bir amaç beyanına sahip olmalıdır. Bir misyon beyanı aynı zamanda şirketin kurumsal stratejisini tanımlamalıdır ve genellikle birkaç cümleden oluşur. 

Bir diğer deyişle Misyon nedir diye sorarsak, şirketinizin amacını açıklayan basit bir eylem odaklı ifadedir. Şirketinizin müşteriler, çalışanlar ve sahipler için neler yaptığını özetler ve genellikle kuruluşunuzun genel açıklamalarını, temel işlevini ve hedeflerini içerir. Kısacası, ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı bir misyon beyanı içinde açıklıyorsunuz.

İşletmenizin odağına bağlı olarak, misyon beyanınız daha da geniş olabilir. Sadece müşterilerinize ve çalışanlarınıza nasıl hizmet ettiğinizi değil, topluluğunuza ve genel olarak dünyaya nasıl hizmet ettiğinizi açıklamak. Hatta bazı işletmeler bu daha büyük özlemi vizyon ifadesi olarak bilinen şeye ayırmayı tercih ediyor.

Misyon Örneği

Microsoft Corp.’un misyon beyanına bakalım. Microsoft Corp., bilgisayar yazılımı, elektronik ve kişisel bilgisayarlar dahil olmak üzere teknoloji ürünleri geliştiren, üreten, lisanslayan ve satan çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Aynı zamanda Apple, Inc. ve Amazon.com, Inc. gibi şirketlerin yanı sıra dünyanın en büyük şirketlerinden biridir.

Misyon Örneği Microsoft'un

Misyon Örneği Microsoft’un

Yukarıdaki ifade, bir misyon beyanına iyi bir örnektir çünkü şirketin neler yapabileceğini açıklamak için yeterince geniş bir kapsam sunar ve aynı zamanda ilham verici – her şey insanları güçlendirmekle ilgilidir. İnsanların heyecanlanabileceği ve arkasında toplanabilecekleri türden bir ifadedir. Aynı zamanda Microsoft’un tüm dünyaya ulaşan ve tüm bireyler ve kuruluşlar üzerinde bir etki yaratan stratejisini tanımlar.

Misyon Beyanı Neden Önemlidir?

Yukarıdaki şemada gösterildiği gibi, bir misyon beyanı, vizyon ve değerlerin birleşimi Microsoft’un işleri hakkında tam bir hikaye anlatır ve şirket için önemli olan şeylere işaret eder. Etkili bir açıklama yapabilmek, iş başarısının ilk adımıdır çünkü tüm stratejiler temel olarak sağlam bir misyonla geliştirilir ve yürütülür. Açıklama, şirketin kimliğini güçlendirmeye ve hedeflerine ulaşmaya yardımcı olan stratejileri uygulamada yönetim ekibine rehberlik eder.

Aşağıdakiler için önemlidir:

  • Çalışanları motive etmek
  • İlham veren müşteriler
  • Stratejik Planlama
  • Değerleri ayarlama
  • Bir işletmenin neden var olduğunu anlamak

Misyon Nedir?

Neden bir misyon beyanı yazmalı?

Görev beyanları ile 30 yıllık bir aşk-nefret ilişkim var. Binlerce okudum. Bir misyon ifadesinin bir işi strateji gibi hissettirecek kadar iyi tanımlamasını seviyorum – ki bu gerçekleşiyor – ve bir misyon ifadesinin genel, bayat ve tamamen yararsız olmasından nefret ediyorum. 

Sırf geleneksel bir iş planının genellikle bir misyon ifadesi içermesi, bunu yapmak için bir neden değildir. Sizin için yararlı olmayacak ve işinizi yönlendirmeye yardımcı olmayacaksa, zahmet etmeyin. Misyon ifadelerinin büyük çoğunluğu, herhangi bir işletmeyi tanımlamak için kullanılabilecek anlamsız bir aldatmacadır.

Bir kontrol listesi veya uzman sizin yapmanız gerektiğini söylediği için bir görev bildirimi yazma tuzağına düşmeyin. Aslında, çoğu görev ifadesinin hiçbir şey söylememek için muğlak, kulağa hoş gelen ifadeleri nasıl kullandığına alay eden siteler var. Sen olmalıdır İş hedeflerinize açıklık eklemek istediğiniz ve size organizasyon neyle ilgili olduğunu anlamak için çalışanlar, yatırımcılar ve müşteriler almak istiyorsanız bir misyon yazın. 

Misyon Nasıl Yazılır?

Şirketinizin ilk misyon bildirimini geliştirmek veya yeni veya gözden geçirilmiş bir tane yazmak, karar verme için şirketin hedeflerini, etiklerini, kültürünü ve normlarını tanımlama fırsatınızdır. İşin günlük rutini bazen araya giriyor ve misyon ifadesiyle hızlı bir yenileme, bir adım geri atmanıza ve en önemli olanı hatırlamanıza yardımcı oluyor: Kuruluşun bir amacı var. 

Öyleyse nasıl yararlı bir misyon beyanı yaparsınız? İş planlarını okumak, yazmak ve değerlendirmek için harcadığım on yıllar boyunca, faydalı bir görev bildirimi geliştirmek için bir süreç buldum ve bu beş adıma indirgeniyor.

1. Pazarı belirleyen bir hikaye ile başlayın

Pazarı tanımlayan gerçekten iyi bir hikaye , ihtiyacı veya isteği ya da – jargonu seviyorsanız – sözde “neden satın almalı” ifadesini açıklar. Hedef müşteriyi veya “alıcı kişiyi” tanımlar. Ve işletmenizin diğerlerinden nasıl farklı olduğunu ve hatta benzersiz olduğunu tanımlar. Bir işletmenin ne olmadığı, ne yapmadığı hakkında düşünmeyi kolaylaştırır.

Sattığınız şeyi satın almaya gerçek bir karar veren gerçek bir kişinin olduğunu hayal edin. Neden istiyorlar? İşletmenizi nasıl buldular? Onlar için ne yapar? Hikaye ne kadar somutsa o kadar iyidir. Ve asıl misyon ifadesi için şunu aklınızda bulundurun: “Ne kadar somutsa o kadar iyi.”

Bu tam anlamıyla misyon beyanının bir parçası değil. Aksine, misyon bildirisini yazarken kafanızda olması gereken önemli bir şeydir. Arka planda, kelimelerin arasında. Başlarken sorun yaşıyorsanız, şirketinizin yaptığı ve yapmadığı şeylerin hızlı bir listesini yapın.

İnovasyonu Örnekleri

2. İşletmenizin müşterileri için ne yaptığını tanımlayın

Misyon ifadenize yaptığınız iyilikle başlayın. İşletmenizi hedef müşteriniz için özel kılan her şeyi ortaya çıkarmak için pazarı belirleyen hikayenizi kullanın.

İşinizi küçümsemeyin: İyi olmak için kanseri tedavi etmeniz veya küresel iklim değişikliğini durdurmanız gerekmez. Örneğin, benzersiz politikalarınızla mahallenizdeki uzmanlık alanınıza daraltılmış güvenilir oto tamir hizmeti sunmak, iyi bir şey yapıyor. Öyleyse mahallenizde organik ve yerel ağırlıklı mükemmel yavaş yiyecekleri bir fiyat primiyle sunmaktır.

Bu, misyon ifadenizin bir parçası ve bunda oldukça önemli bir kısımdır yazın.

İşiniz dünya için iyiyse, onu da buraya dahil edin. Ancak dünya için iyi olduğuna dair iddiaların anlamlı ve diğer tüm işlerden ayırt edilebilir olması gerekiyor. Bu gerçekten doğruysa, “temiz” veya “yeşil” kelimelerini ekleyin ve buna titizlikle uyun. Sadece söylemeyin, özellikle önemli değilse veya her zaman doğru ise.

Örneğin, Apple Computer’ın 2020 misyon beyanı şudur:

“Apple, 1984’te Macintosh’u piyasaya sürerek kişisel teknolojide devrim yarattı. Bugün Apple, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV ile yenilikte dünyaya liderlik ediyor. Apple’ın dört yazılım platformu – iOS, macOS, watchOS ve tvOS – tüm Apple aygıtlarında sorunsuz deneyimler sağlar ve insanları App Store, Apple Music, Apple Pay ve iCloud gibi çığır açan hizmetlerle güçlendirir. Apple’ın 100.000’den fazla çalışanı, kendisini dünyadaki en iyi ürünleri üretmeye ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir şekilde bırakmaya adamıştır .. ”

Bu, açıkça şirketi uçan renklerle tanımlama testini geçiyor. Kimse bu misyonu genel bir aldatmaca ile karıştıramaz. Ve kurucu Steve Jobs tarafından tanımlanan ilk görevden ilginç bir değişiklik:

“İnsanlığı ilerleten zihin için araçlar yaparak dünyaya katkıda bulunmak.”

Öte yandan Ikea, misyon beyanına herhangi bir yerde herhangi bir şirket olabilecek bir şeyle başlıyor. “Vizyonumuz, birçok insan için daha iyi bir günlük yaşam yaratmaktır.” Kredisine göre, yalnızca IKEA olabilecek bir “görevin geri kalanı” tanımlamaya devam ediyor:

“Bunu, olabildiğince çok insanın karşılayabileceği kadar düşük fiyatlarla çok çeşitli, iyi tasarlanmış, işlevsel ev mobilyası ürünleri sunarak mümkün kılıyoruz.”

Ve bu misyon beyanında, Sweetgreen’in bir dünya vizyonunu ürün odaklı bir misyon beyanına nasıl dahil ettiğine dikkat edin:

“2007’de kurulan Sweetgreen, hem sizin için sağlıklı hem de değerlerinizle uyumlu lezzetli yemekler için bir destinasyondur. Yerel ve organik malzemeleri tanıdığımız çiftçilerden ve güvendiğimiz ortaklardan temin ediyor, topluluklarımızı destekliyor ve çevremizdekilerle anlamlı ilişkiler kuruyoruz. Tutku ve amacın bir araya geldiği deneyimler yaratmak için varız. “

İskonto Hesaplama Nasıl Yapılır?

3. İşletmenizin çalışanları için ne yaptığını tanımlayın

İyi işler, çalışanları için de iyidir ya da uzun sürmez. Çalışanları tutmak cirodan daha kârlı olmak için daha iyidir. Şirket kültürü önemlidir. İnsanları ödüllendirmek ve motive etmek önemlidir. Misyon beyanı, işletmenizin çalışanlarına neler sunduğunu tanımlayabilir.

Benim tavsiyem, işin çalışanlar için ne kadar iyi olduğunu basitçe iddia etmeyin – burada tanımlarsınız ve sonra sonsuza kadar doğru yaptıktan sonra.

Adalet, çeşitlilik, fikirlere ve yaratıcılığa saygı, eğitim, araçlar, güçlendirme ve benzeri nitelikler aslında gerçekten önemlidir. Ancak, var olan her işletme en azından bunlara öncelik verdiğini söylediği için, bir farklılaştırıcı ve genel hedefleri daha somut ve spesifik hissettirmenin bir yolunu bulmaya çalışın.

Tamamen benzersiz olma konusunda endişelenme

Görev bildiriminin bu bölümünde yerleşik bir ikilem var. Bir yandan, işinizdeki çalışanlar için ne istediğinizi belirlemek için görev bildirimini kullanmak dahil olan herkes için iyidir. Öte yandan, diğer tüm işletmelerin söylediklerini söyleme tuzağına düşmeden bunu yapmak zordur.

Misyon ifadenizin bu kısmı benzersiz olmasa bile, adil tazminat, büyüme alanı, eğitim, sağlıklı, yaratıcı bir çalışma ortamı ve çeşitliliğe saygı duyduğunuzu belirtmek muhtemelen iyi bir fikirdir. Bunun nedeni, görev bildiriminin – mal sahipleri, amirler ve işçiler için – bir hatırlatma ve kendi kendine yaptırım için bir kaldıraç görevi görebilmesidir.

Çalışanlarla ilişkiniz hakkında özel bir görüşünüz varsa, bunu misyon beyanına yazın. İşletmeniz ailelere veya uzaktaki sanal iş yerlerine dostsa, bunu görevinize koyun.

Çalışanlara odaklanmanıza gerek olmayabilir

Ve bu, misyon beyanlarında nadirdir. Büyük çoğunluk, müşteriler için mesajlaşmaya odaklanmıştır. Buradaki tavsiyem norm değil. Yaygın olmasa da iyi bir uygulama olduğu için dahil ediyorum.

Örneğin, Apple Computer’a danışırken, bu işletme, çalışanların iş uzmanlığının büyümesine yardımcı olmak için çok kaliteli eğitimciler ve sunucular getirerek çalışanları eğitme ve güçlendirme hedeflerini farklılaştırdı. Bu kültürün bir parçasıydı ve bana göre misyonun bir parçasıydı; ama misyon beyanının bir parçası değildi. Olabilirdi.

American Express ise ekibi misyonuna dahil ediyor:

“Dünyanın en saygın hizmet markası olma misyonumuz var. Bunu yapmak için ekip üyelerimizi destekleyen bir kültür oluşturduk, böylelikle müşterilerimize olağanüstü hizmet sunabilirler. ”

İş Kurmak İsteyen Girişimciler İçin Fikirler edinebilirsin.

4. İşletmenin sahipleri için yaptıklarını ekleyin

İşletme okulunda bize yönetimin misyonunun hisse senedinin değerini artırmak olduğunu öğrettiler. Ve hisse senetleri mülkiyettir. Bazıları, sahiplerinin mali durumunu iyileştirmek için bir işin var olduğunu söylemeye gerek olmadığını söyleyebilir ve belki de var. Ancak, tüm işletmelerin yalnızca küçük bir alt kümesi, “hisse değeri” ve “yatırım getirisi” gibi ticari moda sözcüklerle ilgilidir.

İşimin ilk yıllarında, büyümeyi istediğimden çok nakit akışı konusunda gönül rahatlığı istiyordum ve büyümeyi kardan daha çok istiyordum. Ben de bunu misyon beyanıma yazdım. Ve bir noktada, çalışmaktan mutlu olduğum, birlikte çalışmak istediğim insanlarla bir iş kurduğumu fark ettim; bu yüzden bunu misyon beyanıma da yazdım.

Ancak, çalışanları dahil etme önerisinde olduğu gibi bu unsur da alışılmadık bir durumdur. Çok az misyon beyanı bunu yapar. Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü çoğu misyon ifadesi yalnızca dışa dönüktür, müşterileri hedefler ve başka kimseyi hedeflemez.

Yine de, en iyi misyon ifadelerinden bazıları, sahiplik misyonunu içeren veya en azından ima eden çok daha geniş bir misyon duygusu içerir.

Bir gözlük şirketi olan Warby Parker, müşterileri, çalışanları ve sahiplerini içeren daha yüksek bir misyonu dile getirme konusunda harika bir iş çıkarıyor.

“Warby Parker, asi bir ruh ve yüce bir hedefle kuruldu: tasarım gözlüklerini devrim niteliğinde bir fiyata sunarken sosyal açıdan bilinçli işlere öncülük etmek.”

5. Tartışın, özetleyin, kesin, cilalayın, gözden geçirin, gözden geçirin

İyi görev ifadeleri birden fazla işleve hizmet eder, hedefleri tanımlar ve uzun süre yaşar. Öyleyse düzenleyin. Bu adım buna değer.

Dahili kullanım için tam bir görev bildirimi geliştirmeyi ve genel yayın için müşteriye dönük bir alt kümeyi kullanmayı düşünerek başlayın. Bu yaygındır. Pek çok şirket, bölümler bir kenara ayrılmış ve türe veya hedefe göre kategorize edilmiş, bölümlere ayrılmış misyon ifadelerine sahiptir. Sizin için uygunsa madde işaretleri veya bölümler kullanın. İnsanların misyonu mantra ve vizyonla karıştırmasının bir nedeni, birçok işletmenin bunları birlikte kullanması ve diğerlerinin de bunları bağlamlarına uyacak şekilde yeniden tanımlamasıdır. Dolayısıyla, resmi tanıma rağmen bir şirketin müşterileri için yaptığı şeye genellikle vizyon denir.

Unutmayın, form, tüm iş yazılarında olduğu gibi misyon ifadelerinde de işlevi takip eder. İşletmeniz için çalışmasını sağlayın. Ya da hiç yapma. Buna vizyon demek istiyorsanız ve bu çalışanlar ve müşteriler için işe yarıyorsa, o zaman bunu yapın.

Genel şartları kesin

Düzenleme yaparken, herkesin iddia ettiği moda sözcüklere ve yutturmacalara dikkat edin. Olabildiğince kısaltın, bu özel olarak işiniz için geçerli değildir, ancak – benzersiz olsun ya da olmasın – uzun vadeli kurallar ve hatırlatıcılar olarak hizmet edebilen ara sıra özel öğeler hariç. Eşsiz kendisi, kelime kelimenin tam anlamıyla dünyadaki tek kişi anlamına gelir. Tutarlı bir şekilde kullanın. “Mümkün olan en iyi olmak”, “birinci sınıf” ve “mükemmel müşteri hizmeti” gibi ifadeler, herkes bunları kullandığı için çok az şey ifade ediyor. Mükemmel bir müşteri hizmetine sahip olmak, bunu bir misyon beyanına yazmaktan çok daha zordur.

Diğer şirketlerin misyon beyanlarını okuyun, ancak başka bir şirket değil, sizinle ilgili bir açıklama yazın. Yazdıklarınıza gerçekten inandığınızdan emin olun – müşterileriniz ve çalışanlarınız yakında bir yalan fark edecekler.

O zaman dinle. Taslakları başkalarına gösterin, fikirlerini sorun ve gerçekten dinleyin. Tartışma, onları ikna etme, sadece dinle. Ve sonra tekrar düzenleyin.

Ve iş hayatınızın geri kalanı için, gerektiği şekilde gözden geçirin ve revize edin. Bir iş planındaki her şeyde olduğu gibi, misyon ifadeniz asla taşa yazılmamalı ve çok daha azı bir çekmecede saklanmamalıdır. Kullan ya da kaybet. Gerektiği gibi gözden geçirin ve revize edin, çünkü değişim sabittir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir