Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? 2021

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir, kredi kartı limiti nasıl yükselir gibi sorular kredi kartı kullanan bireylerin sorduğu sorulardır. Kredi kartı limitini belirleyen en önemli etken kredi notudur. Kredi notunun kredi kartı üzerinde nasıl bir etkisi var ve kredi kartı limiti nasıl belirlenir konusunda tüm sorularınıza bu yazımızda cevap bulabileceksiniz.

Kredi Kartı Limitinin Etkileyen Faktörler

Kartı kartı limitinin etkileyen faktörler nelerdir peki hemen cevaplayalım. Kredi kartı limiti, banka müşterisinin banka da kredi kartı başvurusu yaparken verdiği bilgiler ile belirlenen en üst limittir. Üst harcama limiti olarak ifade edilen kredi kartı limiti, kişinin borcunu düzenli bir şekilde ödediği takdirde her ay harcayabileceği para limitini ifade eder.

Kredi kartı limitinin belirlenmesinde rol oynayan en önemli iki etmen ise kişinin aylık geliri ve kredi notudur. Kişiye verilen limit sahip olduğu kart sayısı ne olursa olsun değişmez. Kişinin kredi kartı limiti 1.000 TL ise aynı bankadan iki kredi kartı sahibi olması durumunda kredi kartı limiti 2 bin TL’ye yükselmez. Kısaca limit iki kart arasında bölünür ve yine 1.000 TL olarak düzenlenir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? 2021

Gelir kredi kartının limitini etkileyen faktörler arasında yer alsa da kredi notu da çok önem taşımaktadır. Kredi notu değerlendirilirken kişilerin önceki borçları, borçlar yüzünden açılan kanuni takipler, ödeme alışkanlıkları, güncel bir kredilerinin olup olmadığı ve risk durumu incelenir.

Kredi kartı ekstresi hakkında detaylı bilgilere ulaşarak kredi kullanımlarınızı daha detaylı inceleyebilirsiniz. https://paraninnabzi.com/kredi-karti-ekstresi-nedir-nasil-ogrenilir/

Bu bilgiler değerlendirildikten sonra kredi kartı başvurusu yaptığınız banka kredi notunu da göz önünde bulundurarak kredi kartı için bir limit belirler. Kredi kartı limiti belirlenirken unutulmaması gereken nokta şudur ki her bankanın belirleyeceği kredi kartı limiti aynı değildir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir sorusunu biraz yukarıda cevapladık. Kredi kartı limiti değerlendirmesi sonrasında yapılan hesaplamalar son düzenlemeler doğrultusunda şu şekildedir:

Bireye verilecek kredi kartının limiti ilk yıl için gelirinin maksimum iki katı, ilk yıldan sonra ise gelirinin maksimum dört katı olacak şekilde hesaplanır. Gelirinizin her yıl arttığı hesaba katıldığında her yeni yılda kredi kartınızın limitinin de artacağı söylenebilir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ne kadardır ve kredi kartı asgari ödeme tutarını hesaplayabilmek için adrese gidebilirsiniz. https://paraninnabzi.com/kredi-karti-asgari-odeme-ve-hesaplama/

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı 2021?

Kredi kartı limitinin belirlenmesinde rol oynayan en önemli iki etmen ise kişinin aylık geliri ve kredi notudur. Kişiye verilen limit sahip olduğu kart sayısı ne olursa olsun değişmez. Kişinin kredi kartı limiti 1.000 TL ise aynı bankadan iki kredi kartı sahibi olması durumunda kredi kartı limiti 2 bin TL’ye yükselmez.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartını aktif bir şekilde kullananların en büyük problemi olan yetersiz bakiyeye çözüm kredi kartı limitinin arttırılmasıdır.

  • Kredi kartınızın limiti artsın istiyorsanız öncelikle gelir durumunuzun iyileştiğini belgelemelisiniz.
  • Gelir durumunuzda herhangi bir değişiklik yoksa kredi notunuzu arttırmaya yönelik işlemler yapmalısınız.
  • Kredi notunuzun yüksek olması sizin kredi kartı limiti arttırma başvurunuzu olumlu etkileyecektir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

  • Mevcut kredi borçlarınızı gecikmeye düşmeden ödemeli ve bankalara ekonomik durumunuzun iyi olduğunu göstermelisiniz.
  • Kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatları vererek hesabınızı aktif tutmalısınız.
  • Otomatik ödeme talimatı kullanmasanız bile fatura ve kira gibi ödemeleri bankanız aracılığıyla yapmalı ve bankadaki işlem hacminizi arttırmalısınız.
  • Hesabınıza yüklü miktarda nakit giriş-çıkışı sağlayarak bankanın size güven duymasını sağlamalısınız.
  • Kredi kartı borcunuzun tamamını gecikmeye düşmeden zamanında ödemelisiniz. Kredi kartı borcunuzun sürekli asgari tutarını ödemeniz kredi notunuzu olumsuz etkiler.
  • Bankanızdan sürekli kredi kartı ve kredi istemeniz sizin kredi notunuzu etkiler. Bu sizin paraya ihtiyacınız olduğunu gösterir ve ödemelerinizde sıkıntı oluşacağını algısı oluşursa kredi notunuz negatif etkilenebilir.
  • Kullanmadığınız kredi kartı ya da banka hesabı varsa bu hesaplarınızı kredi notunuzun olumsuz etkilenmemesi adına kapatmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir