Kredi Kartı Kullanımında Yapılan 5 Hata

Kredi kartı kullanımında yapılan 5 hata günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı Kredi kartları alışverişte doğru kullanıldığında bizlere avantaj sağladığı kadar kontrol altına alınmadığı süreçte dezavantaj olarak sizleri borç batağına sürükleyecektir. Bundan dolayı kredi kartlarında oldukça dikkatli davranılması ve bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Bilinçli bir kullanıcı için oldukça avantaj sağlayan kredi kartları belirttiğimiz üzere bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Sizlerde kredi kartı kullanımında yapılan hatalar ile ilgili araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda kredi kartı kullanımında yapılan 5 hata ve detaylarından bahsedeceğiz.

Kredi kartı kullanımında yapılan 5 hata ile ilgili ilk olarak genellikle kullanıcılar kendilerini inandıracak bir bahane bularak sorumsuzca hiç geri dönüşü olmayacak şekilde alışveriş yapmaktadır. Bir süre sonra ödeme için gönderilen ekstrelerle karşılaştıklarında maddi açıdan oldukça zor duruma düşmektedirler. İnsanlar ilk başlarda bahaneler kullanarak kredi kartı kullanımında kendilerini kandırmış olsalar da, sonra hata yaptıklarını anlayarak oldukça pişman olmaktadırlar. Sizlerde bu hatalara düşmemek için araştırma yapıyorsanız önerilerimize kulak verebilirsiniz. Sizler için kredi kartı kullanımında yapılan ve ön plana çıkan hataları listeledik.

Kredi Kartı Kullanımında Nelere Dikkat Edilir? İçeriğimize mutlaka göz atın!
İlgili Link > https://paraninnabzi.com/kredi-karti-kullaniminda-nelere-dikkat-edilir/

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan 5 Hata

  • Kredi kartı Sözleşmelerini Dikkatli Okuyun

Kart başvurusunda bulunduğunuz zaman sözleşmede yazanları dikkatli bir şekilde okumuyoruz. Sözleşmede yazan o uzun uzun ve anlayamadığımız yazıları okuyup vakit kaybetmek istemiyoruz, çünkü amacımız ve odağımız bir an önce kartın elimize geçmesi ve ihtiyacımızı hemen karşılanmasıdır. Kartı elimize aldığımızda herhangi bir sıkıntı olmadığı bir süre sonra da bir aksaklıkla karşılaştığımız zaman hemen bankaya şikayet etmeye başlıyoruz. Fakat bankalar bizlere verdikleri cevaplarda daima sözleşme içeriğini sunmaktadır. Kredi kartı sözleşmesinde yazılı beyan edildiği söylenmektedir. Bu durumda ise herhangi bir hak talep edemeden sorununuzla baş başa kalacaksınız. Bu gibi durumlara maruz kalmadan bilinçli bir tüketici olarak sözleşmede yazılı olan maddelere aceleci davranmaksızın dikkatli anlaşılır bir şekilde göz gezdirilmesi, okunması ve anlamadığınız herhangi hususu bankanın yetkilisine danışarak bilgi istenilmesi ile aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Bu durum sizlerin oldukça faydasına olacaktır.
Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir? Bu sorunun detaylı incelemesini yayınladık!

  • Kartınıza Zamanında Ödeme Yapın!

Kredi kartınızı sorumsuzca ve gelirinizin çok üzerinde harcama yaptığınız zaman, ödeme dönemlerinde sorun yaşamaya başlamaktasınız. Kredi kartının hesap kesim tarihinde elinizde paranın olmadığı dönemde ödemenizi mecburen gecikmeli yapacaksınız. Gecikmeli ödemelere ise mutlaka belli bir gecikme faiz tutar bedeli ödemek zorunda kalacaksınız. Bu faiz bedeli gözünüze az gibi görünse de aylık hesaplama ile bir süre sonra toplam faiz tutarını gördüğünüz zaman, ekstradan ne kadar ödeme yaptığınızın farkına varacaksınız. Kredi Kartına olan borcunuzu zamanında ödemeye dikkat etmezseniz, kredi geçmişinizi olumsuz etkileyerek sorun gün geçtikçe daha çok büyüyecektir. Bu nedenle kredi kartınıza olan borç ödeme günü ve tutarını sürekli takipte tutarak kredi kartınıza olan borcunuzun ödeme günü için mutlaka para ayırmalısınız.

  • Borcunuzun Asgari Tutarını Ödeyerek Geciktirmeyin!

Kredi kartınızın sadece Asgari tutarını ödemek geçici bir çözüm olduğu bilinmeli ve kredi kartı ile aranızda hiç sonu gelmeyecek bir ilişkinin başlaması demektir. Kredi kartlarında asgari tutarının ödemesi yapıldığında ne kadar avantaj gibi görünse de asgari tutar ödemeleri, aslında daha sonra yüklü faizler ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Asgari tutarını ödesem benim için yeter diyerek düşündüğünüz esnada oldukça büyük bir yanlış yapmaktasınız. Ayrıca bankalarında en sevdiği müşteriler arasında yer almış olursunuz, bunun nedeni ise en yüksek faizleri asgari tutar ödemelerinde uygulamalarıdır. Bu durum her geçen gün gecikme faizinin katlanarak borcun artmasına neden olacaktır. Eğer bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olduğunuzu düşünüyorsanız, toplam dönem borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Bunun için de, aylık ödeyebileceğiniz toplam tutar kadar alışveriş yapmalısınız..

  • Kredi Kartı ile Kredi Notunu Yükseltmeyi Planlamayın!

Kredi kartını kredi notu yükselsin diye düşünerek kullanmak pek de sağlıklı bir düşünce değildir. Kredi notunuzu yükseltmeye çalışırken, farkında olmadan boyunuzu aşan ödemeler içerisinde kendinizi bulabilirsiniz ve bu nedenle kredi notunuzun daha da düşmesine sebep olabilirsiniz. Birçok banka size bu teklifi önermektedir ama sizin kendinizi durduramadığız bir alışveriş tutkunluğunuz var ise gün geçtikçe daha çok borçlanarak borcu ödeyemeyecek bir hale geleceksiniz. Bu nedenle kredi kartınızı kullanırken öncelikle ödeyebileceğiniz tutar kadar limit belirleyerek kullanıma açtırarak borçlanmalısınız. Fazlasını borçlanırsanız, ödeme sıkıntıları yaşar ve kredi notunuzu kendi elinizle daha da düşürebilirsiniz. Bu mantıktan uzak bir şekilde bilinçli olarak hareket etmek sizlerin faydasına olacaktır.

  • Zengin Görünmek için Kart Kullanmaktan Uzak Durun!

Sizler içim bu düşünce oldukça saçma gelse de birçok insan bu düşünce yüzünden kredi kartı kullanmaktadır. Ödemenizi aşan yüksek limitli kart taşıyarak kendini zengin gösterme çabası içerisinde olan insanlar tamamen kendi zararına olacak şekilde hareket etmektedir.  Farkında olmadan bilinçsizce kendilerini kandırdıklarını göz önünde bulundurduğumuzda borçlanan kişinin yine kendileri olduğunu görebilmekteyiz. Bu hatanın sıklıkla yapıldığı da bir diğer gerçektir. Zenginliğin statüsü kredi kartlarındaki limitle ölçülmediğinin bilincinde olunması gerekmektedir. Tabi ki, bu kartlar her başvuru yapan kişiye verilmemektedir. Belli özelliklere göre verilmekte olup diğer kartlara göre daha farklı kullanım ücretleri bulunmaktadır. Bu nedenle de unutulmamalıdır ki, kart limitinizin yüksek olması zenginliğinizi gösteren bir sembol değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir