Kazakistan Para Birimi – Tenge

Kazakistan Para Birimi – Tenge , 15 Kasım 1993’te Rus Rublesi’nin yerini aldığından beri Kazakistan için para birimi olarak kullanılmaktadır. Tenge terimi, Türk dillerinde “bir dizi ölçek” anlamına gelmektedir. Tenge, 100 tïin’e (тиын) bölünmüştür.

Kazakistan Ulusal Para Birimi 

Kazakistan’ın ulusal para birimi , uluslararası KZT koduna sahip Kazak tengesidir . 1993 yılında Kazakistan’da dolaşıma girdi ve Kazakistan , Sovyetler Birliği’nden ruble bölgesini terk eden son ülkelerden biri oldu. Ancak burada uluslararası bankacılığın diğer Orta Asya ülkelerine göre en iyi şekilde çalıştığını belirtmek gerekir .

Şu anda 200, 500, 1000, 2000, 5000 teng ve 1, 2, 5, 10, 20, 50 tenge madeni paralar değerinde banknotlar bulunmaktadır. Ülkede seyahat ederken yanınızda bozuk para bulundurmayı unutmayın. Ülkede sürekli bir değişim eksikliği olduğu ve ulaşım, atıştırmalıklar veya diğer küçük şeyler için onlara ihtiyaç duyabileceğiniz biliniyor.

Kore Para Birimi hakkında bilgi almak ister misiniz?

Kazakistan Para Birimi

Kazakistan Para Birimi Ekonomi

  • Kazakistan ekonomisi büyük ölçüde ham petrol fiyatlarına bağımlıdır. Ham petrol fiyatlarındaki sürekli artışlar, 2000’li yılların çoğunda yaklaşık% 10’luk GSYİH büyüme oranlarına yol açmaktadır.
  • 2008-2009 mali krizi ülke ekonomisinin merkezindeki zayıflıkları ortaya çıkardı ve 2008’de GSYİH’da% 19.81’lik bir düşüşe yol açtı. 2008’in sonlarında hükümet tarafından dört büyük banka kurtarıldı ve konut fiyatları önemli ölçüde düştü.
  • Kazakistan’ın başlıca ihracatı buğday, tekstil ve hayvancılıktır. Kazakistan aynı zamanda önemli bir uranyum ihracatçısıdır.

Kazakistan Para Birimi Tarih

  • Kazakistan, eski Sovyet Cumhuriyetleri olan Bağımsız Devletler Topluluğu’nda (BDT) ulusal para birimi getiren son ülkelerden biridir.
  • 1991 yılında, yeni bir ulusal para birimini tanıtmak için tasarımcılardan oluşan bir “panel” oluşturuldu.
  • 12 Kasım 1993’te Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın “Kazakistan Cumhuriyeti’nin ulusal para biriminin tanıtımı üzerine” bir kararnamesi yayınlandı ve 15 Kasım 1993’te Kazakistan Tenge’nin tanıtımı yapıldı. Bu şekilde 15 Kasım kutlandı. “Kazakistan Cumhuriyeti ulusal para birimi günü.”
  • 1995 yılında bir Kazakistan Tenge baskı fabrikası açıldı. Kazakistan Tenge’nin ilk sevkiyatı Birleşik Krallık’ta yurtdışında basıldı. İlk sikkeler Almanya’da basıldı.

Ukrayna Para Birimi hakkında bilgi almak ister misiniz?

ISO 4217 Kodu

KZT

Kazakistan Merkez Bankası

Kazakistan Ulusal Bankası

Para Birimi Alt Birimleri

  • Tïın (тиын) = 1/100 Tenge

Bu Para Birimini Kullanan Ülkeler

  • Kazakistan

Kazakistan Döviz Kuru Grafiği

Kazakistan Para Birimi Döviz Kuru (USD karşısında)

Kazakistan Para Birimi Döviz Kuru (USD karşısında)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir