İş Bankası Ek Hesap Açma, Ek Faiz Hesaplama 2021

İş Bankası Ek Hesap Nedir?

İş bankası Ek hesap nedir? Vadesiz Türk Lirası hesabınıza tanımlanan ve istediğiniz zaman harcama yapabilme hakkı olan bir hesap çeşitidir. Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ismiyle de duymuş olabilirsiniz. Vadesiz hesabınıza tanımlanarak ek hesabınızdan; faturalarınızı ödeyebilir, nakit çekebilir veya online alışveriş yapabilme hakkına sahip olabilirsiniz.

İş bankası ek hesap kredi ürünü olduğu için günlük olarak belirlenmiş faiz üzerinden işlem görmektedir. İş Bankası ek hesap açma, İş Bankası ek hesap kapatma, faiz oranı hesaplama ve diğer bütün detaylar hakkında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

İş Bankası Ek Hesap

İş Bankası Ek Hesap Nasıl Açılır?

İş Bankası Ek hesap açma işlemi için bir kaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Bu adımları aşağıda ki maddeleri okuyarak yapabilirsiniz

 • Öncelikle İşCep uygulamasına giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra ekranın en altında ki menü ikonun tıklayınız.
 • Buraya tıkladıktan sonra açılan menüden Hesaplar bölümüne tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiniz.
 • İş Bankası Ek Hesap Açma Adımları 2021
 • Hesaplar bölümüne girdikten sonra Yeni Hesap Aç butonuna tıklayın ve Açılan sayfada Ek Hesap kısmına giriş yapınız.
 • İş Bankası Ek Hesap Açma Adımları ikinci kısım.

Bu aşamalardan gerçekleştirdikten sonra ek hesap limiti, aylık gelir ve faiz ödeme günleri gibi bilgileri girmeniz isteyecek. Bilgileri doldurduktan sonra başvur butonuna tıklayarak İş Bankası ek hesap açma işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

İş Bankası Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

İş Bankası ek hesap kapatma isteği gerçekleştirmeden önce hesabınıza ait borcunuzun kalmaması gerekiyor. Bir başka deyişle hesabınızın artıda olması durumunda kapatma isteğinde bulunup gerçekleştirebilirsiniz. Kapatma işlemini müşteri hizmetlerine ulaşarak veya banka şubeleri uğrayarak yapabilirsiniz.

İş Bankası Ek Hesap Kapatma İşlemi 3 Şekilde Yapılabilir:

 • İşCep › Krediler › Ek Hesaplarım › Kapatma
 • İnternet Şubesi › Kredilerim › Ek Hesap › Kapatma
 • ATM › Ana Menü › Diğer İşlemler › Başvurular › Hesap Kapat › Ek Hesap

Müşteri, Kredili Mevduat Hesabı Sözleşmesini, en az 1 ay önceden yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcı aracılığı ile bildirimde bulunmak suretiyle dilediği zamanda ücret ödemeksizin ve herhangi bir gerekçe göstermeksizin sona erdirme hakkına sahiptir.

İş Bankası Ek Hesap Faiz Oranı ve Hesaplama / 16 Ağustos 2021

Şuanda güncel iş bankası ek hesap faiz oranı aylık %1,98‘dir. Gecikme faiz oranı ise %2,28‘dir. Aşağıdaki tablo üzerinden güncel ek hesap taksitlerini görebilirsiniz.

İş Bankası Ek Hesap Hesaplama (Vade 30 Gün olarak alınmıştır):

Kullanılan Limit Ödenecek Toplam Borç
200 TL 204,81 TL
300 TL 307,24 TL
400 TL 409,49 TL
500 TL 511,91 TL
600 TL 614,31 TL
700 TL 716,59 TL
1.000 TL 1.023,68 TL
1.500 TL 1.535,58 TL
2.000 TL 2.047,48 TL
3.000 TL 3.071,32 TL
4.000 TL 4.095,11 TL
5.000 TL 5.118,92 TL
10.000 TL 10.237,59 TL

İş Bankası Resmi sitesinde ise sıkça sorulan sorulara şöyle cevap veriyor.

https://www.isbank.com.tr/ek-hesap

Ek Hesap (Kredili Mevduat Hesabı) nedir?

Ek Hesap, diğer adıyla kredili mevduat hesabı (KMH) olarak da bilinen, vadesiz mevduat hesabınıza bağlı çalışan bir tür kredi ürünüdür. Vadesiz hesabınızda bulunan tutardan daha fazla paraya ihtiyacınız olduğunda Ek Hesap’ınız devreye girerek sizi rahatlatır.

Ek Hesap nasıl çalışır?​

Ek Hesap limitiniz acil durumlar için hazırda beklerken, kullanım yapmadığınızda herhangi bir faiz veya ücret ödemezsiniz.Para çekmek, para göndermek, Bankamatik Kartı’nızla alışveriş yapmak, otomatik ödeme talimatlarınızı ve düzenli ödemelerinizi gerçekleştirmek gibi pek çok ihtiyacınızı Ek Hesap ile karşılayabilirsiniz. Vadesiz hesabınızdaki tutara ilave olarak, elinizin altında her zaman Ek Hesap’ınızın kullanılabilir limiti kadar daha paranız var gibi düşünebilirsiniz.

Ek Hesap taksitlendirme mümkün mü?

Evet, 12 aya varan vadelerle Taksitli Ek Hesap kullanabilirsiniz.

Ek Hesap’ınızın kullanılabilir limiti dâhilinde, 500 TL ile 10.000 TL arasında Taksitli Ek Hesap’ı anında kullanıp 12 aya kadar dilediğiniz vadede geri ödeyebilirsiniz.

Dijital kanallarımızdan 7/24 kolayca Taksitli Ek Hesap kullanmak için:

 • İşCep’ten Krediler > Ek Hesaplarım>Taksitli Ek Hesap & Başvurular > Ek Hesap > Taksitli Ek Hesap
 • İnternet Şubesi’nden Kredilerim > Taksitli Ek Hesap & Başvuru-Ürünler > Taksitli Ek Hesap
 • Bankamatik’lerimizden Ana Menü > Diğer İşlemler > Başvurular > Hesap Aç > Taksitli Ek Hesap
 • Taksitli Ek Hesap ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan​ ulaşabilirsiniz. > https://www.isbank.com.tr/ek-hesap/#taksitliekhesap

Nasıl Ek Hesap Açabilirim?

Dijital kanallarımızdan 7/24 kolayca Ek Hesap başvurusu yapabilir ve onaylanan limitinizi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. KMH (Ek Hesap) başvuru işlemlerinizi aşağıdaki kanallardan kolaylıkla yapabilirsiniz

 • İşCep’ten Krediler > Ek Hesap Başvurusu Yap veya
 • İnternet Şubesi’nden Kredilerim > Ek Hesap > Başvuru
 • Bankamatiklerimizden Kredilerim > Daha Fazlası > Başvurular > Ek Hesap

Şubelerimizden başvurmanız halinde istenen belgeler :

• Başvuru Formu,
• Nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi,
• Gelir durumunuzu gösterir belge.

​KMH (Ek Hesap) Limiti Değişikliği – Limit Artışı – Limit İndirimi – Kapatma İşlemleri​

İş Bankası Ek Hesap Limiti Arttırma

İhtiyaçlarınız arttığında dijital kanallarımızdan 7/24 limit artışı başvurusunda bulunabilirsiniz. Üstelik hemen değerlendirilir ve onaylanırsa limitiniz anında artar. Daha sonra düşürmek isterseniz de işleminizi yine dijital kanallarımızdan kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek limit artışı veya limit indirimi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • İşCep’ten Başvurular > Ek Hesap
 • İnternet Şubesi’nden Başvuru-Ürünler > Ek Hesap

İş Bankası Ek Hesap Borcu Olmayan Hesabı Kapatma

Ek Hesap’ınızı kapatmak isterseniz, borcu olmayan Ek Hesap’ınızı aşağıdaki adımları takip ederek kapatabilirsiniz. Kullanım yapmadığınız durumda Ek Hesap için herhangi bir faiz veya ücret ödemediğinizi hatırlatmak isteriz.

 • İşCep’ten Krediler > Ek Hesaplarım > Kapatma
 • İnternet Şubesi’nden Kredilerim > Ek Hesap > Kapatma
 • Bankamatiklerimizden Ana Menü > Diğer İşlemler > Başvurular > Hesap Kapat > Ek Hesap
 • Ek Hesap toplam borcumu nasıl görebilirim?

İş Bankası Ek Hesap Toplam Borcu Görüntüleme

Ek Hesap toplam borcunuzu dijital kanallarımızdan 7/24 görebilirsiniz. KMH (Ek Hesap) borcu görüntülemek için yapmanız gerekenler:

 • İşCep’ten Krediler > Ek Hesaplarım > Ek Hesap Bilgilerim veya Hesaplar > Hesap Bilgilerim > Detay
 • İnternet Şubesi’nden Kredilerim > Kredi Bilgilerim > Ek Hesap ve Hesaplarım > Hesap Bilgilerim > Hesap Detayı
 • Bankamatiklerimizden Ana Menü > Hesaplarım > Diğer Hesaplarım > Ek Hesaplarım
 • Ek Hesap borcumu nasıl öderim?

Ek Hesap’tan kullanılan tutar, diğer bir deyişle anapara borcu, vadesiz hesabınıza para girişi olduğunda hesabınızdan otomatik olarak kesilir. Faiz tutarınız ise Ek Hesap açılışı sırasında belirlemiş olduğunuz faiz ödeme gününde yine hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir.

Eğer vadesiz hesabınıza gelen tutar Ek Hesap’tan kullandığınız tutarın tamamını kapatmak için yeterli ise, Ek Hesap anapara borcunuzun tamamı tahsil edilecek ve sonraki günler için faiz işlemeyecektir.

Eğer vadesiz hesabınıza gelen tutar Ek Hesap’tan kullandığınız tutarın tamamını kapatmak için yeterli değilse, vadesiz hesabınıza gelen tutarın tamamı Ek Hesap anapara borcunuzu kısmi olarak kapatmak üzere tahsil edilecektir. Tahsil edilen tutar için sonraki günlerde faiz işlemeyecek, kalan tutar için ise yeniden hesaba para girişi olup borç tahsil edilene kadar günlük faiz işlemeye devam edecektir.

Faiz ödeme günü olarak seçtiğiniz günü İşCep > Krediler > Ek Hesaplarım > Ek Hesap Bilgilerim adımlarından görebilir, dilerseniz şubelerimizden değiştirebilirsiniz.

Faiz ödeme günü dışında Ek Hesap toplam borcunuzu dilerseniz aşağıdaki adımları takip ederek de ödeyebilirsiniz.

 • İşCep’ten Ödeme Yap > Ek Hesap
 • İnternet Şubesi’nden Kredilerim > Borç Ödeme > Ek Hesap
 • Bankamatiklerimizden Ana Menü > Hesaplarım > Diğer Hesaplarım > Ek Hesaplarım

Ek Hesap faiz oranı nedir? Ek Hesap faiz hesaplama nasıl yapılır?

Sayfanın en altındaki Hesaplama Tablosu’ndan güncel aylık faiz oranını görebilir, kullanacağınız tutar ve gün sayısını girerek yansıyacak faizi ve toplam geri ödeme tutarını kolayca hesaplayabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı (Ek Hesap) faiz hesaplama yapılırken, Ek Hesap’tan kullanım yaptığınız gün (o gün dâhil) ve hesabınıza para gelip Ek Hesap borcunuzun otomatik olarak tahsil edildiği gün (hafta sonu veya resmi tatil ise en yakın iş gününe kadar geçen günler de dâhil edilir) arasındaki gün sayısı dikkate alınır.

Örneğin 20 Nisan Salı günü Ek Hesap’ınızdan 1.000 TL kullandınız. Hesabınıza ne zaman para girişi olacağına bağlı olarak, faiz yansıyacak gün sayısı için aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz:

Vadesiz hesabınıza 22 Nisan Perşembe günü 1.000 TL veya üzeri tutarda para girişi olursa; hesabınıza gelen paradan 1.000 TL kesilerek Ek Hesap borcunuz otomatik olarak tahsil edilir ve sadece 20-21-22 Nisan tarihleri arasındaki 3 günlük kullanım için faiz yansır. Eğer vadesiz hesabınıza gelen tutar Ek Hesap kullanımının tamamını kapatmak için yeterli değilse, Ek Hesap borcunu kısmi olarak kapatmak üzere hesabınıza gelen tutarın tamamı tahsil edilecek; tahsil edilen kısım için sonraki günlerde faiz işlemeyecek, kalan kısım için ise yeniden hesaba para girişi olup borç tahsil edilene kadar günlük faiz işlemeye devam edecektir.

Vadesiz hesabınıza 22 Nisan Perşembe günü değil, 23 Nisan Cuma günü para girişi olduğu durumda, söz konusu gün resmi tatil olduğu için en yakın iş gününe kadar geçen süre dikkate alınarak 20-21-22-23-24-25 Nisan tarihleri arasındaki 6 gün için faiz yansıyacaktır.

Ek Hesap ne zaman gecikmeye düşer?

Faiz ödeme gününüzde, ilgili dönemde işleyen faiz ve faize ilişkin vergi ve fon toplamı hesabınızda bulunan serbest bakiye ile karşılanmaz ise, ilgili gün sonunda gecikme başlayacaktır. Akabinde hesaba ilk para girişi olduğunda öncelikle geciken tutar otomatik olarak tahsil edilecektir.

Örneğin 30 Mart Salı günü Ek Hesap’ınızdan 100 TL kullandınız. Faiz ödeme gününüzün ise 1 Nisan Perşembe olduğunu varsayalım. 1 Nisan tarihinde o güne kadar yansımış olan 3 günlük faizin tahsil edilmesi için vadesiz hesabınız taranacak ve vergiler dâhil 3 günlük faiz tutarının hesabınızda bulunması durumunda otomatik tahsil edilecektir. Kullandığınız gün kadar yansıyan faizi ödemiş olduğunuzdan Ek Hesap’ınız gecikmeye düşmeyecektir. Ancak 100 TL tutarlı Ek Hesap anapara borcunuz üzerinden yine günlük olarak faiz işlemeye devam edecek, işleyen faiz tutarının sonraki faiz ödeme gününde tahsil edilmesi gerekecek, aksi halde Ek Hesap’ınız gecikmeye düşecektir.

Taksitli Ek Hesap kullanımlarınızda ise, faiz ödeme gününüz olan taksit tarihinde hesabınızda taksit tutarını karşılayacak kadar bakiye olmaması halinde gecikme yaşanacaktır.​
ınızda taksit tutarını karşılayacak kadar bakiye olmaması halinde gecikme yaşanacaktır.​

Türkiye İş Bankası/Müşteri hizmetleri
0850 724 0724

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir