İnovasyon Örnekleri: İlgi Çekici 16 Açık Öneri

İnovasyonu Örnekleri farklı şekillerde kullanan çok çeşitli şirketlerden örnekleri ve temel öğrenimleri bir  araya getiriyor. Bazıları donanımlarına değer katmak için açık inovasyonu kullanırken, diğerleri bunu yeni ürünler geliştirmek için daha fazla bilgi elde etmek için kullanıyor. İnovasyon Örnekleri ile birlikte değerli okuyuculara ilham olabilmesi için hazırladık. İnovasyon Örnekleri içinde sorular ile desteklemeye çalıştık.

İnovasyon Örnekleri, 16 Açık önerisi ile birlikte konsepti kendi işinize uygulamanız için sizi teşvik etmeli ve ilham vermelidir! Farklı işbirliği türlerini, kilit paydaşları ve potansiyel işbirlikçileri düşünün. Onları katılmaları için nasıl motive edersiniz? Açık inovasyon örneklerimizdeki paydaşlar, ürün kullanıcılarından, ürünü tamamlayan veya sorunlarınızı çözmeye yardımcı olan daha küçük şirketlere, yeni beceriler öğrenmek ve değerli deneyimler kazanmak için katılmak isteyen bilim insanlarına ve bireylere kadar uzanır.

İçeriğe geçmeden önce Altın Değerinde 7 Tane İnovasyon Örnekleri bir diğer sekmede incelemek ister misiniz?

İlginç – Üretilecek ürün fikirleri kitle kaynaklı

İnovasyon Örnekleri topluluk liderliğindeki bir icat platformu olan Quirky’yi duymuş olabilirsiniz. Quirky’nin arkasındaki konsept, ürün fikrinizi Quirky’ye koyabilmeniz ve Quirky topluluğundaki diğer kişilerin fikrinize yorum yapıp katkıda bulunabilmesidir. Fikir iyiyse ve ilgi çekiyorsa, Quirky’deki insanlar tarafından daha da geliştirilebilir.

İlginç Topluluk

İlginç üyelerin çok çeşitli özel becerileri vardır, böylece uzmanlığınızı tamamlayanlarla işbirliği yapabilirsiniz Böylece hazır ürün topluluk tarafından geliştirilir.

Platformdaki en iyi ürünler, üretim için Quirky tarafından seçilir ve Quirky mağazasında satılır  . Bu noktadaki süreç Quirky tarafından finanse edildiğinden, kendi şirketinize ve kaynaklarınıza sahip olmak, ürününüzün başarısı için çok önemli değildir.

Peki insanlar neden uzmanlıklarını paylaşıp daha sonra Quirky tarafından üretilen ve satılan fikirler geliştirsin?

 • Ürün fikrinizi çok daha az çabayla ortaya çıkarabilirsiniz . Fikrinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız, Quirky bunu yapmanın basit bir yolunu sunar.
 • Sen öğrenebilmek için ve CV’nize koymak için daha fazla tecrübe kazanmak için yetenek kullanın almak ve belki bir adım daha yakın Hayalinizdeki iş olabilir.
 • Ben ürünün başarılı olmak biter f olabilir  para kazanmak o gelişmekte parçası olmaktan. Fikir aslen size aitse, başarısına bağlı olarak telif ücreti alabilirsiniz . Quirky’yi aktif bir topluluğa sahip aktif bir platform yapan şey budur.

Pratik Çıkarımlar 

İlginç örnekteki pratik öğreti, insanların ücretsiz olarak bile sizin için düşünmelerini sağlamanın bir yolu olduğudur. Birçoğunun uğraşmak zorunda olduğu sorunları değerlendirerek veya zorlu görevler oluşturarak, insanlar sizinle işbirliği yapmak için motive olurlar. Bu işbirliğini geliştirmek ve aktif bir topluluk oluşturmak için, çekici bir çevrimiçi varlık, insanların sizi bulmasını sağlamak için uzun bir yol kat edecektir.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz: Girişimcilerin En Çok Tercih Etmiş Olduğu İşler

Samsung – Çeşitli işbirliği türleri

Samsung’u çeşitli intihal davalarından tanıyor olsanız da , Samsung aynı zamanda günümüzün en yenilikçi büyük şirketlerinden biri  olarak nitelendirildi . Elbette, Samsung’un büyük bir dahili Ar-Ge birimi var, ancak şirket aynı zamanda gururlu bir açık inovasyon savunucusu ve özellikle yeni başlayanlarla açık inovasyon işbirliği yapıyor.

Samsung’un açık inovasyon işbirliğinin ayırt edici yanı, Samsung’un bunu 4 kategoriye ayırmasıdır .

Hatta dört kategori , Samsung’daki “açık inovasyon faaliyetlerinin dört ayağı” olarak tanımlanıyor .

4 işbirliği kategorisi:

 1. Ortaklıklar
 2. Girişimler
 3. Hızlandırıcılar
 4. Alımlar

Ortaklıklar , esasen Silikon Vadisi’ndeki girişimler gibi şirketler arasındaki işbirliğidir. Tipik olarak ortaklıklar, Samsung’un mevcut ürünlerindeki yeni özellikleri veya entegrasyonları hedefler.

Girişimler , erken aşama girişimlere yapılan yatırımlar olarak tanımlanabilir. Bu yatırımlar, çıkış durumunda gelir getirebilir, aynı zamanda Samsung’un öğrenebileceği ve yararlanabileceği yeni teknolojilere erişim sağlayabilir. Örneğin Samsung , bir mobil ödeme şirketi olan Mobeam’e yatırım yaptı .

Hızlandırıcılar, girişimlere yeni şeyler yaratmak için yenilikçi ve güçlendirici bir ortam sağlar. Samsung, bu girişimlere bir ilk yatırım, çalışacak tesisler ve geniş havuzlarından bazı kaynaklar sunuyor. Buradaki fikir, şirket içi girişimlerden kaynaklanan ürünlerin zamanla Samsung’un ürün portföyünün bir parçası haline gelebileceği veya sadece şirket için öğrenme deneyimleri olarak hizmet edebileceği yönündedir.

Satın almalar, Samsung’un geleceğin stratejik alanlarının merkezinde yer alan yenilikler üzerinde çalışan girişimleri getirmeyi hedefliyor. Bu satın almalar genellikle bağımsız birimler olarak kalır ve Hızlandırıcı programına bile katılabilir.

Startup’larla İşbirliği

İnovasyon Örnekleri Samsung’un girişimlerle işbirliğine bir örnek olarak Samsung , Ar-Ge’ye para ve zaman harcamak zorunda kalmadan bir IoT platformu kazanmak için SmartThings adlı bir IoT şirketi satın aldı .

Samsung, IoT endüstrisindeki potansiyeli görüyor ve bunu gelecekteki işlerinin stratejik olarak önemli bir parçası ve dolayısıyla öncü olmak istedikleri bir alan olarak görüyor. SmartThings, büyük bir şirketin kaynaklarıyla beslenen bağımsız bir başlangıç ​​olarak çalışmaya devam ediyor. Samsung’un yatırımı, potansiyeli ve ev elektroniği ile SmartThings, evler için yeni IoT olanakları yaratarak gerçekten Samsung ürünlerinin ayrılmaz bir parçası haline getirilebilir.

Pratik paket servisi olan restoran

Samsung, girişimlerle işbirliği yaparak, küçük şirketlerin halihazırda ortaya çıkardığı çeşitli yeniliklerden yararlanmayı hedefliyor. Bu şirketler genellikle Samsung’un kendi ürünlerini tamamlayabilen veya bunlara entegre edilebilen ve her iki taraf için de değer yaratan ürünlere sahiptir. Öte yandan, yüksek başlangıç ​​yatırımları gerektiren yeni inovasyonları hedefleyen türden şirketler genellikle daha iyi yatırım yapılır veya yeni elde edilir.

Bu nedenle, Samsung davasından öğrenilen ana nokta, yaşam sürelerinin farklı aşamalarındaki farklı türdeki şirketlerin farklı olanaklar sunmasıdır. Bunları tanımlamalı ve farklı fırsat türlerine en uygun yöntemleri bulmalısınız.

Yerel Motorlar – Bir toplulukta Birlikte Yaratma

Local Motors, Co-Create platformu aracılığıyla açık topluluğunu etkinleştirir . Tasarlanan araçlar daha sonra örneğin 3D baskı yoluyla üretilir. Local Motors’un ürün geliştirmesindeki kilit kısım, tamamen açık inovasyon platformudur. Topluluğun tasarladığı yeni tasarımları görmek için onların platform sitesine kaydolmanıza bile gerek yok. Diğer açık inovasyon şirketlerinin çoğunda olduğu gibi, inovasyonlar, LITECAR zorluğu gibi açık inovasyon zorlukları yoluyla ortaya çıkar:

2015 yılında Local Motors, Berlin’de ulaşımın geleceğini öngörmek olan bir Urban Mobility Challenge’a sahipti: Berlin 2030. Şimdi, bir yıl sonra, öngörülen ulaşım çözümlerinden biri çoktan gün ışığına çıktı. Biri var en bilinen Yerel Motors Co-Creation ürünlerinin, Olli, kendi kendine giden akıllı otobüs. Olli, sürücüsüz olmanın yanı sıra telefonunuzla da çalışır. Rotalarınızı Olli üzerinden seçebilir veya hatta yenilerini oluşturabilirsiniz. Olli sadece uzak geleceğin bir tasavvuru değil, aslında Washington DC sokaklarına vuruyor.

Diğer tasarımlar gibi Olli, ilk tasarımdan sonra Co-Creation sitesi aracılığıyla geliştirildi . Aslında, topluluğun orada yayınladığı konuşmaları ve fikirleri görebilirsiniz. Sitede devam eden bir geliştirme bile var: Şu anda, evrensel arayüz iyileştirme ve üstün bir süspansiyon geliştirme konusunda çözümler arıyorlar.

Pratik çıkarımlar

Local Motors, geleneksel olarak her şeyi açık olan bir sektörde açık inovasyon şirketi olarak konumlanmıştır. Şirket aslında işbirlikçilerine bir fark yaratmak ve değişimin bir parçası olmak için meydan okuyor. Bu onları rakiplerinden ayırır. Bu açıklığın açıkça Local Motors’un temel bir parçası olduğu gerçeği, insanların açık inovasyonun sadece bir pazarlama hilesi değil, aynı zamanda çalışma şekillerinin de merkezinde olduğunu görmelerini sağlıyor.

Bu konumlandırma ve “açıklığın gücü”, öne çıkmak ve işbirliği inşa etmek için harika bir temeldir. Sonuç olarak, Local Motors aktif ve motive olmuş bir topluluktan yararlanır. Topluluk, şirket için büyük bir savunucudur. Bu nedenle, bağlı bir topluluk oluşturmak için, insanların girişimlerinize gerçekten inanmasına yetecek kadar kararlı olduğunuzdan emin olmalısınız.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz: İş kurmak isteyen girişimciler için fikirler

Birleşik Genomlar Projesi – Bilimi Hızlandıran Açıklık

İnovasyon Örnekleri Tıbbi Ar-Ge’nin çoğu hala geleneksel, maliyetli ve yavaş bir şekilde yapılmaktadır. Birleşik Genom Projesi (UGP) bu sorunu çözmek için kurulmuştur. Proje, açık kaynak genetik veritabanı aracılığıyla Afrika’da çığır açan tıbbi yenilikler yaratmak için açık inovasyonu kullanıyor.

Farklı genomlar hakkında bilgi edinmek önemlidir, çünkü DNA’nıza bağlı olarak , farklı ilaçlar aslında vücudunuzda farklı şekilde çalışır. Geleneksel tıbbi Ar-Ge yöntemleri kişiselleştirilmiş ilaçları desteklemezken, UGP desteklemektedir. UGP, Afrikalı tıp uzmanlarının ve hevesli pratisyenlerin bu açık verileri yeni yenilikler yaratmak için kullanmasını mümkün kılıyor.

UGP fikri, kurucusu Geoffrey Siwo’nun Kenya’da lisans öğrencisiyken internet veri tabanlarının yardımıyla çığır açan bir tıbbi bulgu elde etmesinden kaynaklanıyor.

Çevrimiçi kaynaklar ve bilgiler olmadan keşif mümkün olamazdı, çünkü bu bilgiyi pahalı araştırma yöntemleriyle elde etme imkanına sahip değildi. Bazı bilim adamlarının maliyetli genetik verileri toplamak için kaynakları vardır, ancak diğerleri yoktur. Ancak yeni ilaç ihtiyacının sınırı yoktur.

Pratik Çıkarımlar

UGP, uygun maliyetli açık inovasyonun her yerde gerçekleşmesini sağlar ve bu, yeni çığır açan tıbbi inovasyonları başlatabilir . Ayrıca , Siwo’nun kişisel deneyiminin bize öğrettiği gibi, çeşitliliğin (coğrafi ve başka türlü) başarılı inovasyon için iyi olması nedeniyle, açık inovasyonun kelimenin tam anlamıyla yeterli becerilere sahip herkesin katılmasını mümkün kılması da dikkate değerdir .

Bu bize ne öğretir? En önemlisi, açık inovasyonun Ar-Ge ve inovasyonu büyük ölçüde hızlandırabileceği gerçeği. Ayrıca, iyi bir amaç için çalışmak için bu tür bir girişimin şirket için birçok faydası vardır. Birincisi, elbette, bu tür girişimlerin büyük olasılıkla oluşturduğu iyi PR. Ancak, fark yaratmanın bir parçası olmak, çalışanlarınız için başlı başına büyük bir motivasyon kaynağıdır.

Lego – Topluluk fikirlerinden yeni ürünler yaratmak

İnovasyon Örnekleri 16 Açık Öneri LEGO

Lego, kullanıcılarınızın ilgisini çekmenin nasıl daha fazla değer yarattığına dair başka bir örnektir. Lego, kullanıcılarını Oluştur ve Paylaş sitesi ve Lego Ideas sitesi aracılığıyla etkinleştirir. Create and Share sitesi, Lego topluluğu üyelerinin tasarımlarını ve Lego resimlerini paylaşmalarına izin verirken, Ideas sitesi aslında yeni ürün sürümlerini hedefliyor. Örnek olarak, mini Big Bang Theory Lego seti, Lego Ideas’dan ortaya çıkan topluluk temelli bir üründür. Destekçi sayısı 10 bine ulaştığında, Lego tasarımı değerlendirir ve tasarım, Lego Ideas ürün etiketi altında mağazalara vurabilir. Mini Big Bang Theory fikri 2 yıldan daha uzun bir süre önce sunuldu ve projenin Ideas sitesinden üretime geçmesi 10 aydan fazla sürdü.

Ürün fikirleri üretim için onaylandığında, ürünü düşünen orijinal topluluk üyeleri de parasal tazminat alıyor. Mini Big Bang Teorisi sadece bir örnektir. Henüz Lego Ideas serisinde yayınlanmayan daha yeni ürünler, örneğin Adventure Time temalı set ve Beatles – Yellow Submarine setidir .

Topluluk, Lego’ya her yıl binlerce yeni fikir sağlar, bu da Lego’nun, insanların zaten satın almayı beklediği sabit bir ücretsiz fikir akışına sahip olduğu anlamına gelir. Ürün tasarım aşamasındaki bu açık inovasyon yaklaşımının, Lego’nun başarılı markası için temel faktörlerden biri olduğu söyleniyor . Kesinlikle markalarını kurtaran ve pazarın zirvesinde kalmalarını sağlayan şeylerden biri olmuştur.

Pratik Çıkarımlar

Ürünleri doğrudan tüketicilere yapıyorsanız, kullanıcılarınızı onların isteklerine uygun ürünler oluşturmanıza yardımcı olacak şekilde etkinleştirmeyi hedefleyin .

Kullanıcılar birbirleriyle etkileşime girdiğinde ve size mağaza raflarında ne görmek istediklerini söylediğinde, muhtemelen hazır bir talebiniz vardır ve pazar araştırmasında çok fazla kaynak tasarrufu sağlayabilir ve Ar-Ge’deki doğal riski azaltabilirsiniz.

Seslerini duyurmak, kararlı bir kullanıcı tabanı oluşturabilir. En popüler fikirlerden en azından bazılarını uygulama ve bunu iyi bir şekilde iletme yeteneğiniz olduğundan emin olun, böylece müşterileriniz gerçekten bir etki yaratmış gibi hissedebilirler.

Aynı kullanıcı aktivasyon modelinin, daha küçük bir müşteri tabanına sahip bazı B2B bağlamları gibi diğer ortam türlerinde de işe yaramayabileceği dikkate değerdir.

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz:Satoshi Nakamoto Kimdir?

Mozilla – Topluluğu motive etmek

Açık inovasyonla nadiren bağlantılı olan bir şey açık kaynak geliştirmedir. Düşündüğünüzde, açık kaynak yazılım geliştirme çok açık bir yeniliktir: açık kaynak yazılım geliştirmede, bir ürünün kaynak kodu açıktır ve iyi becerilere sahip hemen hemen herkes yazılım geliştirmenin bir parçası olabilir. Açık kaynaklı yazılım geliştirme, genellikle herkesin katkıda bulunabileceği ücretsiz ürünleri hedefler. Bu, dünyanın her yerinden farklı insanların projelerde yer alması anlamına gelir.

Mozilla, bu tür açık kaynaklı yazılım geliştirmenin harika bir örneğidir. Ürünleri, Mozilla’nın dünya çapındaki kodlayıcılar topluluğu ve diğer profesyoneller tarafından geliştirilen Firefox web tarayıcısıdır. Mozilla, bu tür ürün geliştirmeyi ilerletmede ön planda olmuştur ve geliştirme faaliyetleri, hem gönüllülerin hem de ücretli çalışanların bulunduğu Mozilla topluluğu tarafından yürütülmektedir. İnsanlar Mozilla’da gönüllü olmak için motive oluyorlar çünkü bu harika bir öğrenme deneyimi, bir topluluğun parçası oluyorlar ve Mozilla etkinliklerine katılabiliyorlar.

Mozilla ürün geliştirmeye katılmak istiyorsanız, bu kolaylaştı. İlk adım olarak, dahil olmak için hataları bildirmek gibi küçük şeylerle başlayabilirsiniz . Katılımın farklı yolları hakkında daha fazla bilgi Mozilla’nın web sitesinde bulunabilir . Gönüllülüğün yanı sıra staj ve iş fırsatları için de başvurabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında Mozilla, kar amacı gütmeyen bir dernek ile bir şirket arasında bir yerde faaliyet gösteriyor.

Pratik Çıkarımlar

Mozilla’dan öğrenebileceğimiz şey kesinlikle bir topluluğu teşvik etmenin önemi. Açık inovasyon topluluklarının faydaları hakkında pek çok örnek olduğu için, açık kaynak topluluklarından öğrenmeye de değer.Yetenekli insanlar öğrenmek, deneyim kazanmak, insanlarla tanışmak, ürüne katkıda bulunmak ve hatta bir noktada işe alınmak için Mozilla’nın topluluklarına katılır. Sırayla topluluk üyeleri için teklifleri var gibi görünüyor.

Bu nedenle, topluluğunuzu nasıl motive edebileceğinizi ve geliştirebileceğinizi düşünün. İnsanları heyecanlandırmak ve katılmak için neler önerebilirsiniz?

Facebook – Yeni fikirler üretmek için Hackathon’ları kullanma

Facebook’ta ilginç bir dahili açık inovasyon örneği var. Facebook’ta çalışanları için hackathonlar düzenliyorlar. Bu hackathon’ların ana fikri, çalışanların yeni fikirler ve yenilikler üretmeleri ve bunların ilk versiyonlarını yapmalarıdır.

İnovasyon Örnekleri 16 Açık Öneri Facebook

Bu hackathonlar yalnızca geliştiriciler için değil, şirket içindeki herkes içindir. Önemli olan, günlük olarak çalışmadığınız bir şeyle çalışmanızdır. Günlük işinizin dışında bir şeyler yapmanın ve şirket içinde bir fark yaratmanın tadını çıkarmanın, kutunun dışında yaratıcı düşünceyi yaratan şey olduğu iddia ediliyor. Elbette, bu hackathonlardaki çeşitliliğin etkisini de zayıflatamazsınız.

Geliştiriciler ve mimarların belirli düşünme yolları olabilir, bu nedenle, örneğin finans veya pazarlama departmanında çalışan insanlardan fikir aldığınızda işleri ilginç hale getirir.Çalışanlarınız, normalde sahip oldukları tüm departmanlarda ve diğer engellerde birbirleriyle karşılaştığında, şirket genelinde zımni bilgileri, ekip ruhu duygusunu aktarır ve kuruluşunuz içinde anlamlı ilişkiler kurarlar. Tüm bunlar, çalışanlar şirketiniz için yeni bir şeyler yaratırken ve yenilikler yaparken olur. Bu tür bir işbirliği kuruluşunuz için tipik olduğunda, iş yeriniz için ürün-inovasyon merkezli bir kültür de yaratırsınız.

Gurur Bayrağı Özelliği

Bu hackathonlar Facebook için oldukça üretkendir. Bu hackathonlara kadar izlenebilecek birçok özellik örneği vardır. Örneğin, beğen düğmesi, canlı sohbet ve Facebook zaman çizelgesi, Facebook hackathonlarından filizlenen fikirlerdir.

Gurur bayrak özelliği 2015 LGBTQ topluluğunu desteklemek için profil resminizi değiştirmek için izin, bir Facebook hackathon de oluşturuldu. Fikir, iki Facebook stajyeri tarafından ortaya atıldı. Hackathon aracılığıyla hızla şirket geneline yayıldı ve halka açık hale getirildi. Bu örnek, harika bir fikriniz olduğunda iş unvanınızın önemli olmadığını gösterir.

Pratik çıkarımlar

Çalışanlarınız bilgi işçileri ise ve onlara yaratıcı düşünceleri için para ödüyorsanız, hepsini yeni ürünler ve özellikler geliştirme sürecine dahil etmeniz mantıklıdır. Herkes çığır açan bir fikre sahip olabilir ve onları dinlemek karşılığını verir. 

İnovasyonu dahili olarak açmanın hem kısa vadeli hem de uzun vadeli faydaları vardır. Kısa vadede, işinizi geliştirmek için yeni fikirler edinebilirsiniz ve uzun vadede açık iç yenilik, çalışanlarınızı motive etmek ve hem düşünce hem de becerilerinin gelişimini artırmak için harika bir araç olabilir. Bu yaratıcı ve proaktif bir şekilde sorunları çözme zihniyetini tüm çalışanlarınıza öğretebilmelisiniz. Ve unutmayın, tüm dahili açık inovasyon durumlarının hafta sonu uzun hackathonlar olması gerekmiyor, ayrıca daha kısa fikir zorlukları gibi uygulamalardan birçok faydaya da sahip olabilirsiniz.

GE – Genç yeteneklerle bağlantı kurmak

İnovasyon Örnekleri GE, açık inovasyon sayfasındaki açık inovasyon zorlukları ve girişimleriyle ünlüdür . Bu zorluklar, dışarıdan açık inovasyonu ve yeni fikirleri hedefler. Bu zorluklar sayesinde GE, kendisini dünya çapında gelecekteki potansiyel yeteneklerle tanıştırır. Bu zorlukların ödülleri genç profesyoneller ve öğrenciler için çok caziptir ve  şunları içerir:

 • Burslar
 • Para ödülleri
 • GE ile söz konusu projede çalışma şansı
 • Ücretli stajlar

Bunun yararı, GE’nin açık inovasyon zorluklarında inovasyon çalışmasının yanı sıra yetenekli gençlerle bağlantılar kurmasıdır. GE’nin inovasyon zorlukları ve sundukları olanaklar da GE’nin işveren imajını olumlu yönde etkiliyor. Örneğin Unimpossible Missions: The University Edition yarışması , yaratıcı, belirli düzeyde teknik becerilere ve açık bir işe alım motivasyonuna sahip öğrencileri hedefliyor. GE, bu zorluk sayesinde üç akıllı ve yaratıcı öğrencinin GE’de staj yapmasını sağlamayı hedefliyor.

Pratik Çıkarımlar

Açık inovasyon, yetenekli genç profesyonellerle bağlantı kurmanın ve şirket için yeni yetenekleri işe almanın bir yolu olarak kullanılabilir. Bireyler ve üniversiteler için inovasyon zorlukları, bunu yapmanın iyi bir yolu olabilir. Genç yeteneklerin potansiyelini, normal bir iş görüşmesi, vaka görüşmesi ve hatta ev alıştırmalarından çok daha geniş bir açıdan görmenizi sağlar.

Moodle – Geniş bir paylaşım topluluğundan yararlanın

İnovasyon Örnekleri Moodle, dünya çapında birçok üniversite ve diğer eğitimcinin kullandığı bir öğrenme platformudur. Şirketin kendisi Avustralya’dan geliyor ve tamamen açık kaynak. Bu, Moodle’ın arkasında açık bir topluluk olduğu ve herkesin kullanması için ücretsiz olduğu anlamına gelir; bu nedenle okullar, üniversiteler ve diğer eğitimciler onu tercih eder.

Moodle aslında bu milenyumun başında, okulların daha fazla teknoloji kullanmaya başlamasıyla ortaya çıktı. Dolayısıyla, bu tür bir çözüm için büyük bir mavi okyanus pazarı alanı vardı.

Moodle’ı harekete geçiren şey, kullanıcılarının her zaman şirket için yeni değer yaratmasıdır. Platformda toplamda neredeyse 90.000.000 kullanıcısı olan 10.000.000’den fazla kursa sahip 70.000’den fazla kayıtlı site var . Bu, Almanya’nın tüm nüfusundan fazla!

Moodle’ın dağıtımı oldukça iyidir, bu nedenle ürününü aynı alandaki gelişmekte olan şirketler kadar pazarlamasına gerek yoktur. Aynı zamanda açık bir geliştirme yol haritasına sahiptir, böylece herkes ürünün gelecekteki yönünü görebilir ve bu da ürünü kullanmaya başlama seçiminde daha fazla güven verir.

Pratik çıkarımlar

Moodle’ın zamanlaması yerinde olmasına ve Moodle’ın başarısında büyük bir rol oynamasına rağmen, açık inovasyon perspektifinden en önemli başarı faktörü, Moodle’ın yeni kullanıcılar oluşturan geniş bir paylaşım topluluğunun yanı sıra geliştirme yol haritalarının açıklığıdır. .

T hus, bu tür üniversiteler gibi uzman kullanıcılar üzerinden kullanıcılar için değer yaratmak öğrenebilirsiniz. Moodle, dünya çapında kaliteli eğitimcilerin öğrencileriyle iletişim kurmak ve onlarla iletişim kurmak için kullandıkları platformu sunar. Bu, yayılmasını kolaylaştırır.

Moodle, en iyi öğrenme yönetim sistemi olarak derecelendirilmiştir çünkü şudur:

 • Açık kaynak olduğu için her zaman güncel
 • Yaklaşık 100 dile çevrildi
 • Çok esnek olmasını sağlayan çok sayıda özellik

Dahası, Moodle’ın çok açık bir şekilde çalışması ve açık bir geliştirme yol haritasına sahip olması, bunun güvenilir olduğu anlamına gelir: herkes neler olup bittiğini ve şirketin hangi yeni özellikleri uygulamak üzere olduğunu bilir.

Bir dakikanızı ayırıp, size nasıl güvenen ve kendini adamış kullanıcılar edinebileceğinizi düşünmeye değer , böylece sizler için yeni müşteriler yaratabilirsiniz.

P&G – İnovasyon ihtiyaçları konusunda açık olmak

İnovasyon Örnekleri P&G’nin harici ortaklarla açık inovasyonu, Connect + Develop web sitesinde doruğa ulaşır.

P&G, bu platform aracılığıyla ihtiyaçlarını , belirli ihtiyaçlarla ilgili ayrıntılı bilgilere erişebilen ve fikirlerini siteye gönderebilen yenilikçilere iletir . Connect + Develop birden fazla ortaklık oluşturdu ve ilgili ürünler üretti.

Örnek olarak, P & G’den COVERGIRL , aniden trend olan bir pazar olan yeni bir dudak kremi yayınlamak için OraLabs ile ortaklık kurarak uzun bir Ar-Ge sürecini atladı. Vakit nakit olduğundan, özellikle trend ürünlerde, OraLabs ile yapılan işbirliği COVERGIRL’e gerçekten fayda sağladı. Öte yandan P&G, ihtiyaçlarını açıkça ilettiği için çözüm sağlayıcılar için de rekabet yaratıyor ki bu da P&G için elbette harika bir haber.

Pratik çıkarımlar

Başkalarına ihtiyaçlarınızın ve sorunlarınızın ne olduğunu bildirin. Bu, başkalarının sizin için rekabeti artıran özelleştirilmiş çözümler önermesini mümkün kılar.En iyi senaryoda, çözümünüz için en iyi yenilikçiyi seçebilirsiniz. Sorunlar ve ihtiyaçlar hakkında açılmak, başka türlü bulamayacağınız harika bağlantılar da sağlayabilir.

Buna rağmen, ihtiyaçlarınızı problemlerinizi çözebilecek şirketlere açmanın büyük faydaları var. İşbirlikçi ilişkiler de on yıllarca sürebilir ve birden fazla durumda faydalı olabilir. P&G genellikle uzun süreli ortaklıklar ile işbirliğini verimli olarak ifade eder çünkü birbirinizin çalışma pratiklerini içeriden ve dışarıdan zaten biliyorsunuz. Tamamen açık olmanın, size kendi kendinize düşünemeyeceğiniz kutunun dışında çözümler elde etmek için en iyi şansı vermesinin yanı sıra, sorunlarınızı paylaşabileceğiniz kendi güvenilir topluluğunuzu oluşturmanız da mümkündür.

11. Nivea – Kullanıcıları ürün geliştirmeye dahil etme

İnovasyon Örnekleri Nivea’nın Siyah-Beyaz deodorantı, fikir oluşturmadan uygulamaya kadar yeni ürün geliştirmede kullanıcıları harekete geçirmenin güçlü bir örneğidir.

Olası ortak şirketlerle derinlemesine açık işbirliği, Beiensdorf’un inci bulucusu aracılığıyla gerçekleşiyor , bu da bir göz atmak ilginç olabilir. Ancak buradan öğrenebileceğimiz gerçek durum Nivea’nın B&W deodorantının geliştirilmesidir. Nivea’nın siyah beyaz deodorantı fikri, sosyal medya aracılığıyla Nivea’nın kullanıcılarıyla birlikte ortaya çıktı . Nivea’nın Ar-Ge süreci boyunca kullanıcılarıyla işbirliği yapma biçimi çok ilginç.

Hemen hemen “tamam, mevcut ürünümüzün giysilerdeki lekelere bağlanabileceğini biliyoruz. Daha iyi bir ürün geliştirebilmemiz için hikayelerinizi ve ev ilaçlarınızı paylaşabilir misiniz? “

Temelde ne tür bir ürüne ihtiyaç duyulduğunu, bu lekelerin arkasındaki neden gibi görünen şeyleri ve bunların nasıl önlenebileceğini paylaştılar. Ortaya çıkan B&W deodorant daha sonra piyasada beyaz ve sarı lekelerin çıkmasını önleyen ilk deodorant oldu.

Beiersdorf daha sonra pearlfinder aracılığıyla buldukları bir şirketle ortaklık kurdu ve kullanıcılarla birlikte B&W deodorantı geliştirdi. Ürünlerinde sorunların bu şekilde kabul edilmesi bir zayıflık işareti olarak görülebilirdi, ancak kullanıcılar Nivea ile işbirliği konusunda çok aktiflerdi ve son ürün büyük bir başarıya ulaştı.

Pratik çıkarımlar

Kullanıcılarınızın çözebileceğiniz şaşırtıcı sorunları olabilir. Kullanıcıların katılımı ve aktivasyonu, sizinle işbirliği yapmaları için onları meşgul etmede iyi bir fikir olabilir. Açık inovasyon işbirliği size korkutucu görünse bile, müşterilerinizin ihtiyaçlarını dinlemek sağduyuya dayanır. Bu nedenle, potansiyel ve mevcut kullanıcılarınızdan gelen tüm fikirler için gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun (ayrıca çevrimiçi!). Elbette, Nivea görünmez siyah beyaz deodorantı geleneksel yöntemlerle icat edebilirdi, ancak muhtemelen daha fazla zaman ve paraya mal olacaktı. Nivea ayrıca, onları inovasyon sürecine dahil ederek görünürlük ve kararlı müşteriler kazandı, böylece pazarlama olarak ikiye katlandı.

Belki de kullanıcılarınızı sürece dahil etmenin bir yolu vardır, böylece size onların ihtiyaçları, istekleri ve ürününüzü iyileştirmenin yolları hakkında yardımcı bilgiler verir.

Philips – Yüksek Teknoloji Kampüsü

İnovasyon Örnekleri Philips çok çeşitli açık inovasyon faaliyetlerine sahiptir. Bu sahiptir platformu, zorlukları ve kendi çalışanları açıkça düşünmek aktive .

Philips ayrıca 2003 yılında Eindhoven’da kendi açık inovasyon kampüsünü kurdu. Yüksek Teknoloji Kampüsü çeşitli şirketlerin çalışmasına açıktır. Onlara işlerini ve araştırma projelerini hızlandırmalarına yardımcı olacak araçlar sunar. Temel olarak, kampüsün Avrupa’daki posta damgası büyüklüğünde bir Silikon Vadisi olduğu söyleniyor. Fiziksel yakınlık, Philips’in diğer teknoloji  şirketleriyle yakın çalışmasını ve projelerinin çoğundan yararlanmasını sağladı. Şu anda kampüs kendi başına çalışıyor, ancak Philips’in varlığı hala orada ve fiziksel açık inovasyon alanından kazanmaya devam ediyor.

Fiziksel olarak birlikte çalışma imkanı, Eindhoven’da aynı küçük alanda çalışan farklı büyüklüklere sahip 140’tan fazla şirket ile bir inovasyon ekosistemi yarattı .

Pratik çıkarımlar

Birlikte işbirliği yapma olanağının olduğu alanlarda yaratmak ve orada bulunmak, açık inovasyon için harikadır. Teknoloji size yeniliğinizi kitlelere açma imkanı verse de, fiziksel yakınlık, bire bir yakın işbirliğinde hala önemli bir faktördür. Bununla birlikte, fiziksel yakınlık her zaman gerekli değildir. Şirketler, çevrimiçi olarak aktif platform işbirliğine sahip olabilir ve dünya çapında açık inovasyon zorlukları yaşayabilir.

Yine de, başkalarıyla yakın çalışıyorsanız ve yakın kişisel bağlantılar kurmak istiyorsanız, somut karşılaşmalara olanak sağlayan bu fiziksel alanlardan yararlanabilirsiniz. Ortak çalışanlarla yakınlık şirketiniz için faydalı olabilir mi?

Apple – Açık platformlar aracılığıyla değer yaratma

Apple, Ar-Ge’sine çok kapalı ve gizli bir şirketin tipik bir örneğidir, peki bu listede ne yapıyor? Apple’ın kapalılığına rağmen, açık inovasyonun uygun olduğunu düşündüklerinde açık inovasyonu kendi şartlarında kullanmaya devam ediyorlar.

İnovasyon Örnekleri 16 Açık Öneri Apple

Örnek olarak iOS ürünlerindeki uygulamaları ele alalım. Apple’ın ürün kalitesi birinci sınıf olsa bile, onları bu kadar değerli kılan her şeyden önce Apple ürünleri için mevcut olan kalite ve geniş uygulama yelpazesidir.

İPhone kullanıcılarını (ve bu konudaki diğer tüm akıllı telefon kullanıcılarını) düşünün. Telefon üreticilerinin veya işletim sistemi üreticilerinin bilmediği her türlü ihtiyaçları vardır. Bazıları sağlıklarıyla ilgileniyor, diğerleri mobil oyunlarla, bazıları haberler, kitaplar ve müzikle ilgileniyor.

Tüm olası uygulamalarla, kullanıcılar kullanıcı deneyimlerini tam olarak istedikleri gibi özelleştirebilirler ve tüm bunlar hem platforma hem de kullanıcılara fayda sağlar.

Pratik çıkarımlar

Buradaki temel öğrenme noktası , açık inovasyondaki açıklık miktarını sınırlayabilmenizdir . Apple’ın yaptığı şey, uygulama geliştiricilerin ürünlerini Apple ortamında çalışacak şekilde oluşturabilmeleri için açık inovasyonunu düzenlemek ve kontrol etmektir. Bu şekilde, Apple’ın dahili Ar-Ge’sinin diğer yönlerinde çok az görünürlükle veya hiç görünmeden Apple’ın kanalları aracılığıyla dağıtılabilirler.

Bununla birlikte, bu tür bir konum ve kontrolü elde etmek kolay değildir ve her zaman mümkün değildir. Kontrol sahibi olmanın size yeterince değer sağlayıp sağlamadığını düşünmelisiniz. Açıklığın düzenlenmesi, işbirliğinin sonuç olasılıklarının da öyle ya da böyle kısıtlı olduğu anlamına gelir. Örneğin, işbirliği çığır açan yenilikler yaratmada başarısız olabilir.

Dahası, işbirliğini kısıtlamanıza rağmen başkalarını sizinle açık inovasyona katılmaya ikna etmek, açıkça kazanan bir platforma sahip değilseniz zor olabilir . Bu yüzden işbirliğini nasıl kontrol ettiğinize dikkat edin. Apple’ın harika bir markaya ve kazanan bir platforma sahip olması nedeniyle, onlar için yüksek düzeyde kontrol mümkündür, peki ya siz?

Genel Kurul – Yeniden düşünme eğitimi

İnovasyon Örnekleri Genel Kurul (generalassembly), çevrimiçi ve kampüs içi kurslar sunan, insanların iş hayatıyla ilgili bilgi birikimi kazanmalarına yardımcı olan bir okuldur.

Tipik olarak ders içerikleri günümüz iş hayatındaki modern ihtiyaçlar ve teknolojilerle ilgilidir .

Örneğin şu konularda kurslar var:

 • Kullanıcı arayüzü tasarımı 
 • Kodlama
 • Dijital Pazarlama
 • Girişimcilik becerileri

Teklif, hem sadece öğrenmek ve topluluk içinde bağlantı kurmak isteyen öğrenciler hem de çalışanlarına kurslar vermek isteyen şirketler içindir .

Değerli Topluluk

Genel Kurul, açık inovasyonu kendi toplulukları aracılığıyla birleştirerek , değişen çalışma hayatının ihtiyaçlarına göre tekliflerini geliştirir. Ayrıca aktif olarak yeni ortaklıklar arıyorlar. Topluluk, yetenekli genç profesyonelleri (şimdiki ve eski öğrenciler) böyle arayan şirketlerle buluşturmak için kullanılır.

Genel Kurul, insanlara işlerini ödemeye yönlendiren becerileri öğretir ve kendi şirketlerini kurmalarına yardımcı olacak araçlar sunar. Yani bir bakıma Genel Kurul, öğrencileri için kişisel bir hızlandırıcıdır!

Örnek olarak, Genel Kurul’un Web Geliştirme Sürükleyici (WDI) kursu var . Bu ders sayesinde öğrenciler profesyonel olarak web yazılımı geliştirmeyi öğrenirler.

Öğrenciler ayrıca gerçek iş hayatı durumları için geçerli becerileri sağlayan birkaç proje tamamlarlar. Örneğin, Nathan Maas WDI kursunda öğrendiklerine dayanarak kendi hizmetini yarattı ve şimdi pennypost adında bir şirketi var.

Açık Genel Kurul topluluğu, Maas’ın fikrini beğenen insanlarla kendi şirketini kurmasını mümkün kıldı. Birkaç öğrenci ve eğitmen, WDI kursundan sonra flama postu oluşturmak için Maas’a katıldı. Bu tür yenilikçi firma ve kişilerin köklerinin Genel Kurul’da olması, görünürlük kazanmaları anlamına geliyor. Bu nedenle, giderek daha fazla şirket mezunlarından işe almak istiyor ve bu da daha fazla öğrenciyi çekiyor.

Pratik çıkarımlar

Genel Kurul, müşterilerinin öğrenmek ve öğretmek istediklerini dinler ve bunlara tepki verir. Öğrettikleri beceriler , iş hayatının yeni ihtiyaçları, şirketlerin işe almak ve çalışanlarına öğretmek istedikleri becerilerle büyük ölçüde ilgilidir . Genel Kurul’u öğrenciler için daha çekici kılan, çevik olmak ve toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sunumunu geliştirmek.

Geleneksel okullarla ilgili sorun, müfredatın içlerinde yavaşça değişme eğiliminde olmasıdır. Genel Kurul, kullanıcılarının ihtiyaçlarına açık olmanın ve sürekli değişen gereksinimleri karşılamanın çok güzel bir örneğidir.Ayrıca, tekliflerine ekleyecek bir şeyleri olan yeni becerilere ve eğitmenlere de açıktır.

Telegram – Kullanıcıların içerik oluşturmasını sağlamak

İnovasyon Örnekleri Telegram, WhatsApp’a çok benzer şekilde bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda çalışan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Onu farklı kılan, kullanıcıların içeriğine açıkça ne kadar katkıda bulunabileceğidir. Telegram’ı ilginç ve popüler yapan şey, onu beğeninize göre özelleştirebilmenizdir.

Herhangi bir geliştirme becerisine sahip kullanıcılar , platform üzerinde kendi çıkartma ve botlarını (yani kendi içeriklerini) oluşturabilirler. Telegram normal bir mesajlaşma programı gibi kullanılabilirken, kullanıcıların kendi kullanıcı deneyimlerini kişiselleştirmeleri de mümkündür.

Anlık mesajlaşma çok rekabetçi bir pazar olsa da, Telegram kolaylığı, açıklığı ve kendi içeriğinizi oluşturabileceğiniz gerçeği nedeniyle birçok kullanıcı kazandı. Telegram şirketi bazen yeni içerik için ödüller bile veriyor.

Özel çıkartmalar, sizin ve arkadaşlarınızın paylaştığınız en komik anları çıkartmanızı mümkün kılar. Telegram, trend olanların uygulama içi listesini güncelleyen en iyi çıkartmaları da destekler.

Pratik çıkarımlar

Bu davanın ana sonucu, açıklığın şunları yapabilmesidir:

 • Kullanıcıların kendileri için çok yönlü yeni özellikler oluşturmasına izin verin
 • Kullanıcı deneyimlerini özelleştirin

Kullanıcılar neredeyse istedikleri her türlü özelliği oluşturabildiklerinde , en iyi yeniliklerden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle  , ürününüzü diğerlerinden ayırmak için yeterli olabileceğinden , kullanıcılarınızın platformunuzda istediklerini oluşturmalarına izin vermek iyi bir fikir olabilir!

Ayrıca, kullanıcıların bir ürünü ihtiyaçlarına tam olarak uyacak şekilde yapılandırması, pozitif bir kilitlenme etkisi yaratır. Başkaları sizin tercihlerinize uydurulamazken, neden ürünü bir ikame ürünle değiştirmek isteyesiniz?

16. Lilly – Bilgi toplama

Lilly, Açık İnovasyon İlaç Keşfi programı (OIDD) aracılığıyla açık inovasyonu uygulayan bir ilaç şirketidir . OIDD’de bilim adamları (üniversitelerde ve şirketlerde) yeni ilaç keşfini amaçlayan biyolojik verileri güvenli bir şekilde paylaşabilirler . Lilly daha sonra modern araçlar ve verilerin taranması ve araştırılması için yardım sunar. Yani temelde OIDD, şirketlerin yeni ilaç bileşiklerini daha hızlı bulmasını sağlayan bir platformdur.

OIDD aynı zamanda Lilly ile Ar-Ge ortaklıkları oluşturmak için bir platformdur. OIDD ile Lilly, açık inovasyon ağına benzer geniş, Açık İnovasyon 2.0 oluşturdu . Ağda, tüm taraflar ağ içinde yaratılan yeni değerden, bu durumda yeni uyuşturucu keşiflerinden faydalanabilir. Bu nedenle, yeni keşifler yeni ilaçlara daha hızlı yol açar.

Bu açık çalışma şekli, Lilly ve diğer bilim adamlarının yeni olası ilaçlar ve ciddi hastalıklar için eskisinden daha hızlı tedaviler bulmasını sağlar. Lilly haricindeki araştırmacılar bileşiklerini test etmek için araçlar alırken, Lilly harika bir bileşik veri tabanı elde ediyor. Öte yandan, Lilly olası ilaç çözümleri bulunduğunda kullanabileceği bağlantıları elde eder.

Pratik çıkarımlar

Lilly örneği, açık bir inovasyon ağını ve bunun Lilly’nin kendi Ar-Ge’sini nasıl olumlu etkilediğini göstermektedir. OIDD platformu, yeni ilaç keşiflerini hızlandırır ve yeni ilaç bileşikleri bulunduğunda, Lilly, bulma şirketi ile işbirliği yapabilir.

Sonunda, Lilly son ürünü üretebilir ve onu satabilir. Bu tür bir açık inovasyon ağı, bu vakanın açık inovasyon platformu gibi pek çok şekilde yayınlanabilir. Katılabileceğiniz birçok mevcut açık inovasyon ağı olduğundan , ağı kendiniz oluşturmanız bile gerekmeyebilir .

Potansiyel fikri mülkiyet haklarıyla ilgili sorunlar nedeniyle açık inovasyon konusunda hala endişeleriniz varsa, yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Lilly, ilaç alanında büyük bir şirkettir, oldukça patentli ve fikri mülkiyet hakları kısıtlı bir sektördür ve kesinlikle bu sorunları ele almak zorunda olsalar da, işe yaramasını sağlamışlardır. Ve ilaç endüstrisinde çalışmasını sağlayabiliyorlarsa, neden yapamıyorsunuz?

Açık İnovasyon paradigması nedir?

Açık inovasyon paradigması araştırma ve geliştirmeyi açık sistemler olarak görür ve değerli fikirlerin hem örgüt içinden hem de dışından gelebileceğini, şirketin pazara şirket içi ya da şirket dışı bir şekilde gidebileceğini öne sürer.

Açık inovasyon prensipleri nelerdir?

Açık İnovasyon prensipleri Biz şirket içinden veya dışından uzman insanlarla çalışırız. Ar-Ge’den kazanç sağlamak için kendi kendimize keşif ve geliştirme yapmalıyız. Harici Ar-Ge önemli değer yaratabilir. İlk önce biz icat ettiysek, pazara da ilk olarak biz çıkmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir