Ciro Ne Demek? Kar ile Farkı Nedir?

Ciro ne demek bir işletmenin belirli bir dönemde yaptığı toplam satıştır. Bazen “brüt gelir” veya “gelir” olarak anılır. Bu, kazanç ölçütü olan kardan farklıdır. Bu, işletmenizin performansının önemli bir ölçüsüdür. Dan – senin ciro rakamına bilerek işinizin bütün hayatı boyunca yararlıdır planlama ve yatırım güvence yoluyla, performansını ölçmek için, satmak planlıyorsanız şirket değerlemesi. Doğrudan mali durumunuza atıfta bulunmayan birkaç başka potansiyel ciro tanımı da vardır. Örneğin, ‘ciro’ aynı zamanda bir işletmeyi belirli bir süre içinde terk eden çalışanların sayısı anlamına da gelebilir, bazen ‘kayıp’ olarak da bilinir.

Ya da, müşterilere veya müşterilere kredi sunuyorsanız, ‘alacak hesapları cirosunu’ da ölçebilirsiniz – müşterilerinizin ödeme yapması için geçen süre.

Ciro Ne Demek?

Ciro ve kâr Fark Nedir?

İş dünyasında ciro, kârla aynı şey değildir , ancak insanlar genellikle ikisini karıştırır:

  • ciro , belirli bir süre boyunca toplam ticari gelirinizdir – başka bir deyişle, net satış rakamı
  • kar ise giderler düşüldükten sonra kalan kazançlarınızı ifade eder.

Kârı ölçmenin iki farklı yolu olduğunu belirtmekte fayda var. ‘Brüt kar’, sattığınız mal veya hizmetlerin maliyeti eksi satış anlamına gelir – buna ‘satış marjı’ da denir.

‘Net kar’, tüm giderler (yönetim ve vergi gibi) düşüldükten sonra belirli bir dönemde kalan rakamdır.

İskonto Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ciro Nasıl Hesaplanır?

Cironuzu hesaplamak nispeten kolaydır. Doğru kayıtlar tutuyorsanız (vergi amacıyla yapmanız gerekenler), toplam satışlarınızı bir araya getirmek oldukça hızlı olmalıdır. Cironun belirli bir dönem, örneğin bir vergi yılı üzerinden ölçüldüğünü unutmayın.

  • brüt karı hesaplamak için, satışlarınızın maliyetini cironuzdan düşürün
  • net karı hesaplamak , brüt karınızı almak ve diğer tüm giderleri düşmek – vergi yükümlülüklerinizi unutmamak

Ciro neden önemlidir?

İşletme sahiplerinin cirolarını anlamaları önemlidir, böylece hedef karlarını karşılamak için ne getirmeleri gerektiğini hesaplayabilirler.

Brüt kârınız ciro ile karşılaştırıldığında düşükse, satışlarınızın maliyetini azaltmanın yollarını aramak isteyebilirsiniz – örneğin, tedarikçilerle sözleşmeleri yeniden müzakere ederek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir