Borsa Filmleri İzlenmesi Gereken Borsa Filmleri

Borsa filmleri veya izlenmesi gereken borsa filmleri borsa severler için listeledik. En iyi borsa filmleri listemizde göz açan mali belgeseller, sürükleyici kaza ve piyasa dolandırıcılığı filmleri ve şimdiye kadar anlatılan en iyi borsa hikayeleri var.

En İyi 5 Borsa Film Özeti

  1. The Big Short (2015): Finansal Kriz – Borsa Filmi
  2. The Wolf of Wall Street (2013): Gerçek Hikaye – Borsa Filmi
  3. Rogue Trader (1999): Hisse Senedi Alım Satım Filmi – Gerçek Hikaye
  4. Teminat Çağrısı (2011): Hisse Senedi Alım Satım Kurgu
  5. Kazan Dairesi (2000): Pump & Dump Kurgu

Borsa Filmleri İzlenmesi Gereken Borsa Filmleri

Borsa Üzerine Diğer Filmler

Büyük Kısa 2015

Kurgusal olmayan kitabı dayanarak The Big, Kısa: İçinde Kıyamet Makinası onlar farkına Michael Lewis tarafından, bu film bir kaç anlayışlı tüccarlar şu – herkesten önce – 2007-2008 mali krize yol açmıştı konut balonunun.

Film, örneğin Selena Gomez’in bir poker masasında sentetik CDO’ların ne olduğunu açıklamasını sağlayarak veya Margot Robbie’nin şampanyalı bir küvette ipotek destekli tahvilleri açıklamasını sağlayarak, sofistike finansal enstrümanları parçalamanın akıllıca yolu ile bilinir .

Kapılardaki Barbarlar 1993

RJR Nabisco’nun kaldıraçlı satın alımına (LBO) odaklanan, büyük ölçüde unutulmuş bir 1993 TV filmi . Film, bu gerçek hayattaki olayı tasvir ederken bazı yaratıcı özgürlükler alsa da, izleyiciler Nabisco’nun CEO’su F. Ross Johnson’ın beceriksizliği ve açgözlülüğü ile bu ünlü LBO’nun perde arkası müzakereleri ve kuruntuları karşısında şok olacak ve eğlenecek.

Amerikan Sapık 2000

Bret Easton Ellis’in romanından uyarlanan filmde , finansın arka planında geçen şiddetli ve düşündürücü bir gerilim filmi olan Christian Bale, karanlık bir sırrı olan zengin bir yatırım bankacısı oynuyor . Bu filmde çok az gerçek finans olsa da, American Psycho finansın elit sınıfının yaşadığı gerçeküstü dünyaya ve kendi aralarında ve gerçeklikle olan mutlak kopukluklarına ışık tutuyor.

Glengarry Glen Ross 1992

Bir David Mamet oyununun beğenilen büyük ekran uyarlaması olan bu sınırsız alıntı yapılabilir film , ahlaksız şirketleri için yıllarca çalıştıktan sonra ahlakları tamamen aşınmış , ezilmiş emlak satıcılarından oluşan bir ekibe odaklanıyor . Bu film, satış pozisyonlarının maruz kalabileceği açgözlülük ve hileli taktiklerin yanı sıra, üstleri tarafından satış görevlilerine uygulanan baskıyı gözler önüne seriyor.

Tüm kadro birinci sınıf olsa da, Alec Baldwin’in “motivasyon konuşması” tüm filmi çalıyor ve muazzam bir baskı altında çalışmanın mutlak en iyi ve en kötü yüzlerini gün ışığına çıkarıyor.

Hileli Tüccar 1999

Bu film , dünyanın en eski ikinci ticaret bankası olan Barings Bank’ın iflasına tek başına neden olan bir tüccar olan Nick Leeson’un hikayesini anlatıyor . O gül olarak Singapur ticaret katta Yükselen bir yıldız, Leeson sonunda kısa üzerindeki tüm başarısız esnaf anneye açan dikkatle gizlenmiş hesaplarda üstlerine gelen muazzam kayıpları gizleme, çabuk havaya uçurdu üstüne binilir biter Nikkei pozisyon, büyük bir sigma hareketi yaşıyor.

Filmin kendisi oldukça eğlenceli olsa da, Leeson’un hikayesi risk yönetimi ve finansal gözetim konusunda harika bir ders veriyor .

Ticaret Yerleri 1983

The Prince and Pauper’ın bu modern uyarlaması , Eddie Murphy’yi bir emtia ticareti firmasının yöneticisi olmaya ikna eden ve farkında olmadan Dan Aykroyd’un canlandırdığı mavi kanlı bir yönetici olan halefinin yerini alan sokak bilge bir dolandırıcı olarak sunuyor.

Gerçek ticaret, yeni durumlarına geçiş yapan karakterlere arka koltukta otursa da, filmin son 15 dakikası , portakal suyu vadeli işlem çukurlarında çılgınca bir ticaret seansının çok doğru bir tasvirine sahip . Ayrıntıları açıklamadan, bu sahne tek başına giriş ücretine değer, ancak yardımcı oyuncu kadrosu, 80’lerin nostaljisi ve başrollerden gelen harika oyunculuk bunu mutlaka izlenmeli.

Wall Street’in Kurdu 2013

Ünlü bir borsa dolandırıcısı Jordan Belfort’un yükselişini ve düşüşünü anlatan bu Scorsese yapımı biyografik filmi izlemediyseniz, Leonardo DiCaprio ve Jonah Hill’in kariyerlerinin en iyi performanslarından bazılarını kaçırıyorsunuz demektir.

The Wolf of Wall Street , tıpkı Barbarlar’ın boku ve çöplüğü gibi , gerçek hayattaki olaylara (yine de büyük bir dramatik ayrıştırma ile), tezgah üstü bir aracı kurum olan rezil Stratton Oakmont ve bir pompa- 80’lerin ve 90’ların sonlarında birçok büyük kamu şirketinin halka arzına yardımcı olan ve boşaltma planı .

Kazan Dairesi 2000

İken Kapıdaki Barbarlar glitz gerçekleşir ve kurumsal ait glamour toplantı odası , Kazan Dairesi mali merdivenin basamak mutlak en düşük ayarlanır: Pompa ve dökümü düzeni. Kazan Dairesi bir kurgu eseri olsa da, pompala ve boşalt şirketleri, kurbanlarına çektikleri acı ve ıstırap kadar gerçektir.

Kazan dairesi , borsaya yatırım yapmaya başlayanlara , şeffaf, sağlam, sağlam temellere dayanan şirketlere bağlı kalmaları ve her zaman “Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir” deyimini takip etmeleri için bir uyarı niteliğindedir .

Teminat Çağrısı 2011

Belki de listedeki finansal açıdan en doğru film olan Margin Call , bir Wall Street firmasının felaketin eşiğinde (bazı büyük çıkıntılı parantezlerden sonra yakından modellenmiştir) hayatındaki 24 saatlik bir zaman diliminde gerçekleşir.

Margin Call, 2008 mali krizi öncesinde en büyük bankalardan bazılarının, kendilerinin bile zar zor anladıkları karmaşık türev enstrümanların alım satımı gibi pervasız risk almalarına yönelik küçümsemesini gizlemek için çok az şey yapıyor . Filmdeki inanılmaz derecede dokunaklı bir sahnede, iki ana karakter, yakında bankalarına salıverilecek olan yaklaşan felaket ve şüphesiz finansal manzara hakkında kendi aralarında konuşurken, aralarında bir kapıcı, olup bitenlerden tamamen habersiz duruyor.

Wall Street 1987

Sürpriz, sürpriz: Her profesyonelin görmesi gereken bir numaralı finans filmi, binlerce üniversite mezununun Series 7 sınavlarına koşarken ölümsüz “Blue Horseshoe Love Anacott Steel’i seviyor” sözünü söylemesini sağlayan Oliver Stone klasiğidir . Aslen finansla ilişkili aşırılığı ve hedonizmi göstermek için hazırlanmış olan Wall Street , yapıldıktan yaklaşık 30 yıl sonra hala tüccarlar, brokerler , analistler ve bankacılar için bir işe alım aracı olarak inanılmaz bir güce sahip . 1

Film, içeriden öğrenenlerin ticaretinin tehlikeleri hakkında bizi uyarmaya hizmet etse de , bununla yüzleşelim, kim Bud Fox, hatta Gordon Gekko (elbette meşru olarak) olmak istemez ve biraz açgözlü yanımıza kapılır; sonuçta, Gekko’nun dediği gibi, “Açgözlülük iyidir.”

Bu filmler, herhangi bir potansiyel finans uzmanı için mutlaka izlenmesi gereken bir filmdir, ancak bu alanda bir kariyer düşünmüyorsanız bile, bu filmler vahşi ve bazen saçma finans dünyasına biraz fikir verebilir. Bununla birlikte, “gerçek kurgudan daha tuhaftır” sözünde olduğu gibi ve 2008’deki durgunluk , Enron’un düşüşü ve Madoff skandalı gibi olayların gösterdiği gibi , gerçek hayat Hollywood’un yapabileceği herhangi bir masaldan çok daha inanılmaz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir