Bigo Live Nedir Ne İşe Yarar? Para Kazandırır Mı?

Bigo Live nedir sorusuna cevap vererek başlayalım. Bigo Live, canlı yayın ve sohbet uygulamasıdır. Kendiniz de canlı yayın yapabileceğiniz gibi başkalarının yayınlarına da katılabilirsiniz. Ayrıca, uygulamada popüler oyunları da canlı yayında izleyebiliyorsunuz. Arkadaşınızı davet ederek online sohbet başlatabildiğiniz uygulamada, vlog çekebilir, videolar izleyebilirsiniz.

Bigo Live Nedir Ne İşe Yarar? Para Kazandırır Mı?

Bigo Live Nasıl Kullanılır? 

Bigo Live Nasıl Kullanılır?

Bigo Live uygulamasına, Facebook, Google veya Twitter hesabınızla giriş yapabilir ya da telefon numaranızı girerek oturum açabilirsiniz.  

Bigo Live Nasıl Kullanılır Şifre Alma

Telefon numaranızı girdiğiniz takdirde doğrulama kodu gelecektir. Bu numarayı girdikten sonra ‘kayıt ol’ yazısına geliyorsunuz.

Bigo Live Nasıl Kullanılır?

Ardından fotoğrafınızı giriyor, cinsiyetinizi ve doğum tarihinizi belirtiyorsunuz. Uygulama bulunduğunuz ülkeyi otomatik olarak algılayacaktır. İsterseniz sağ üstte bulunan ‘atla’ yazısına dokunarak bu işlemi geçebilirsiniz. 

Ana sayfaya geldiğinizde yakındaki, popüler, parti, oyun, tarih ve PK seçeneklerini göreceksiniz. Yakındaki seçeneğine dokunduğunuzda konumunuzu açarak yakınızdaki kişileri bulabiliyorsunuz. Popüler seçeneğine geldiğinizde popüler yayıncıları görebiliyorsunuz. İsterseniz yayınlara da katılabilirsiniz. Parti seçeneğine dokunduğunuzda yine canlı yayın dediğimiz partileri katılabilirsiniz. 

PK seçeneğinde dokunduğunuzda eğlenceli videolar izleyebilirsiniz. 

Tarih seçeneğine geldiğinizde buluşma lobisi ve buluşma sahipleri şeklinde görüntülü sohbetlerin, yayınların gerçekleştiği buluşma odalarını görebilirsiniz.  

Dünya’ ifadesine dokunduğunuzda ülkelere göre yayınlara katılabilirsiniz. ‘Daha fazla’ yazısına dokunarak karşınıza çıkan ülkeler arasından seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda revaçtaki canlı yayınları görebilirsiniz.  

Bigo Live Canlı Yayın Başlatma 

Bigo Live Canlı Yayın Başlatma

Fotoğrafta okla gösterdiğimiz ifadeye dokunduğunuzda ise canlı yayın başlatabilirsiniz.  

Canlı yayın başlatırken öncelikle ‘tag seç’ yazısına dokunuyor ve star, traveldancing gibi aşağıda gördüğünüz seçenekler arasından bir tag seçiyorsunuz. Daha sonra canlı yayınınıza bir başlık ekliyorsunuz. Son olarak da ‘canlı yayına geç’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz ve yayınınızı başlatıyorsunuz. Yayınınızı Twitter hesabınızdan da paylaşabilirsiniz. Ayrıca ‘kilit’ ifadesine dokunduğunuzda özel sohbet odası başlatırsınız ve buraya yalnızca davetli olan kişiler katılabilir.  

Çoklu konuk yayın yazısına dokunarak da çoklu yayın yapabilirsiniz.

Yıldız ifadesine dokunduğunuzda canlı yayınlara yorum yapabilir, beğenebilirsiniz.  

‘Profil’ ifadesine dokunduğunuzda ise karşınıza, gönderilerim, mesajlar, aile, fan grubu, faaliyetler, seviye ayarlar seçenekleri çıkacaktır. 

‘Gönderilerim’ seçeneği yayınladığınız gönderilerinizi ifade ediyor. Beğenilen gönderilerinizi de buradan görebileceksiniz. ‘Mesajlar’ seçeneğine geldiğinizde çevrimiçi kişileri görebilir ve mesaj atabilirsiniz ve gelen mesajlarınızı da buradan görebilirsiniz.  

‘Fan grubu’ seçeneği katıldığınız hayran gruplarını ifade ediyor. Bunun için, yukarıda bahsettiğimiz canlı odalara gidebilirsiniz. ‘Seviye’ seçeneği elbette Bigo Live uygulamasındaki seviyenizi gösteriyor. Uygulamayı henüz yeni kullanmaya başladığımız için seviye birdeyiz. Seviyeyi yükseltmek için de uygulamayı aktif bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Sağ üstte gördüğünüz ifadeye dokunduğunuzda ise takipleştiğiniz arkadaşlarınızın seviye sıralamasını görüyorsunuz.  

‘Ayarlar’ seçeneği aracılığıyla bildirimler, gizlilik, hesap ayarlarınızı güncelleyebilir, engellediğiniz kişileri görebilir, video kalitesini HD, SD olmak üzere değiştirebilir, uygulamadan çıkış yapabilirsiniz. Ayarlar menüsünde gizlilik seçeneğine geldiğinizde konumunuzu, videolarınızı, kendinizi Yakında’ki listesinde, arkadaşlarınıza tavsiye edilmeyi, son görülme zamanınızı, yabancıların davetiyelerini ve çevrimiçi olmanızı gizleyebilir veya açabilirsiniz. Yine aynı menüde yer alan bildirimler seçeneğinde ise mesaj, yeni hayranlar, önerilen radyo yayıncıları, yeni ziyaretçiler ve canlı bildirimleri almayı kapatabilir veya açabilirsiniz.  

Bigo Live Hesap Silme

Bigo Live uygulamasında hesabınızı silmek için ayarlar menüsünde hesap yönetimi seçeneğine geliyorsunuz. Daha sonra ‘hesabı sil’ yazısına dokunuyorsunuz. Hesap şifrenizi giriyorsunuz. Ardından ‘onayla ve devam et’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz. 

Hesap silme sözleşmesini de onayladıktan sonra ‘hesabı sil’ yazısına dokunuyorsunuz. Bigo Live uygulamasında hesabınız 20 gün içinde siliniyor ve bu süre içinde geri dönmek isterseniz hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Hesabınız 20 gün sonra kalıcı olarak silindiği için tüm veriler de silinecektir ve geri alınamayacaktır. 

Bigo Live gibi uygulamalar bir süredir hayatımızda oldukça popüler olan uygulamalardır. Bu tür uygulamalarda canlı yayınlardan ziyade videolar izleme ve paylaşma özelliği, böylece sosyal medyada etkileşim alarak bu sosyal ağı geliştirme çabasının revaçta olduğunu görüyoruz. Eğer kendinize böyle bir ortam oluşturmak istiyorsanız kullanabileceğiniz uygulamalar arasında yer alıyor. Bununla birlikte, uygulamanın kullanıcı kitlesinden dolayı, herkes için uygun olmadığını da eklemek gerek. Bigo Live uygulamasını özellikle de çocukların kullanmaması gerektiğini söyleyebiliriz. 

Bigo Live resmi internet sitesi > https://www.bigo.tv/

Bigo Live iOS uygulama linki > https://apps.apple.com/gb/app/bigo-live-canl%C4%B1-yay%C4%B1n-live/id1077137248?l=tr

Bigo Live Android uygulama linki > https://play.google.com/store/apps/details?id=sg.bigo.live&hl=tr&gl=US

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir